Zařízení pro zajištění bezpečí v bytech seniorů nebo v domovech pro seniory

Čvc 08 2013

Nejvíce známým a nejčastěji používaným je tísňový telefonní přístroj NEO.  Pro seniory, kteří nemají k dispozici pevnou linku, existuje přístroj NEO GSM používající k přenosu hovoru SIM kartu vloženou do zařízení, stejně jako u mobilního telefonu. Zařízení se vyznačuje vysokou spolehlivostí. Kromě přístrojů NEO existuje široká paleta zařízení, které dokáží vyslat varovný signál vždy v pravý čas v závislosti na okolnostech.


Kromě tísňového vodotěsného tlačítka ATOM, je to pohybový hlásič s názvem PIR. Registruje pohyb při přítomnosti osoby v blízkosti zařízení. V první řadě ovšem eviduje inaktivitu osob, které se v obydlí nacházejí a spouští se jako tzv. pasívní alarm. PIR se dá také instalovat ke kontrole lůžka. Pokud se někdo v hlídaném prostoru příliš dlouho nepohybuje, spustí se alarm. Pokud osoba ráno vstává z postele, zařízení zaznamená pohyb a může vyslat signál.


Kouřový hlásič SMOKE vyšle signál při zjištění požáru nebo přítomnosti intenzivnějšího kouře. Zařízení rozezná kouř a obratem vyšle akustický nebo optický signál. Signál je přenášen na vysílač NEO. Díky pravidelné kontrole baterie je zabezpečen spolehlivý provoz.


Teplotní hlásič TEMP varuje před náhle zvýšenou teplotou, jako například při ohni. Pracuje na principu polovodiče a aktivuje akustický nebo optický signál, který je přenesen na přístroj NEO nebo mobilní kapesní jednotku TREX. Instalace hlásiče TEMP je smysluplná, když použití zařízení SMOKE není možné z důvodu vysoké vlhkosti vzduchu nebo přítomnosti prachu.


Záplavový nebo vodní hlásič WATER oznamuje neočekávanou nebo nežádoucí přítomnost vody. V případě, že se objeví voda mezi zabudovanými elektrodami, změní se elektrický odpor. Po vyhodnocení odporu spouští WATER akustický a optický varovný signál. Stejně jako předchozí dvě zařízení je může být napojen na přístroj NEO nebo na kapesní jednotku TREX. Plynový hlásič GAS varuje před explozí plynu.


Všechny komponenty komunikují bezdrátově a využívají frekvenci 869,20 Hz vyhrazenou pouze  pro tísňové situace v rámci Evropské unie. Doplňují tak ideálním způsobem domácí tísňový aparát NEO a mobilní komunikační bezdrátový systém TREX.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..