Elbee – unikátní vozidlo pro vozíčkáře s výklopnou přídí

Led 01 2018

Společnost ZLKL (Závod lehkých konstrukcí Loštice) zkonstruovala speciální vozidlo pro vozíčkáře s názvem Elbee. Premiéru měl vůz již před více než dvěma lety.  Elbee je speciální vůz s výklopnou přídí. Osoba s invalidním vozíkem do něj zacouvá, upevní vozík do kovového rámu, spustí výklopnou příď, na které spočívá volant a palubní deska, a může vyrazit k lékaři, na nákupy, do společnosti atd.

Elbee patří do kategorie motocyklů a čtyřkolek. Je stavěno pro provoz po běžných silnicích a dálnicích. Jeho výhodou elbee-6je bezesporu to, že může parkovat kolmo k ostatním stojícím vozům. Invalidní vozík po zvednutí výklopné přídě pak z něj snadno a bezpečně vyjede na chodník. Osobám s omezenou pohyblivostí přidává více svobody při pohybu. Do speciálně upravených automobilů se totiž většinou dokáží dostat pouze za asistence cizí osoby. Toto zcela odpadá u cestování s vozem Elbee. Jeho cena, včetně individuálního uzpůsobení na míru od výrobce, by se měla pohybovat do 400 tisíc korun. Je možné na něj žádat příspěvek až 200 tisíc korun, další příspěvek na úpravu vozidla podle míry postižení. Elbee je poháněn zážehovým motorem o výkonu 12,5 kW.

Poptávka po něm začíná být vysoká. V loňském roce prodal výrobce řádově desítky kusů. Očekává se, že letos to budou stovky. Další informace můžete získat na webových stránkách www.elbee.cz.

Elbee v číslech:

Konstrukční rychlost: 80 km/hod.

Rozměry: délka 2479 mm, šířka 1330 mm, výška 1725 mm

Šířka vnitřního průjezdu: 770 mm

Váha: 400 kg

Motor: benzínový

Objem motoru: 300 ccm

Maximální výkon: 12,5 kW

 

Průměrná spotřeba: 4,5 l/100 km

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..