I přes velké vzdálenosti stále v kontaktu

Čvn 12 2018

Kvalitní vztah s vnoučaty se dá vytvářet a udržovat, i když bydlí od vás hodně daleko. Za určitých podmínek mohou být dokonce takové vztahy vhodnou příležitostí. Taková se před lety naskytla paní Magdaléně (82). Na tu chvíli, když paní Magdaléně (82) její dcera Klára oznámila, že se bude vdávat v Brazílii a že se rozhodla tam se svým přítelem žít, nikdy nezapomene. Myslela si, že nepřežije skutečnost, pokud neuvidí vyrůstat svá vnoučata.

Daleko, ale přece blízko

Dnes si vyměňuje patnáctiletá vnoučku Rita se svou babičkou Magdalénou v Česku na dálku přes mobilní zařízení každý týden exotické recepty, které Magdaléna, jakožto vášnivá kuchařka, zkouší doma v Česku vařit. A daří se jí to. shutterstock_409860703Nemůže se dočkat další jihoamerické speciality, kterou ji Rita okomentuje a pošle přes Skype. Včera dokonce Rita se svou mladší sestrou Dianou babičku pochválili, jak dobře vypadá. Pokud mají ve škole holky referát, radí se alespoň den předem o jejím obsahu se svou babičkou sedící v pohodlí svého obývacího pokoje s výhledem na Brdské vrchy. Mnohdy je to únavné. Časový posun 6 hodin je přeci jenom znát a kvůli svým vnučkám se často dostává Magdaléna do postele až po půlnoci. Ale usíná s blaženým pocitem, jako kdyby Rita s Dianou usínaly ve vedlejším pokoji.
Šance pro roztroušenou rodinu

Jak dokazují různé sociologické výzkumy, jsou dnes různé generace v rodinách alespoň co se týče severní a střední Evropy více blíže k sobě než v minulosti. Ví o tom své profesor Höpflinger ze Švýcarska, který se zabývá mezigenerační rozdíly a vztahy. Podle něho je důvod pro takové sblížení na dálku ten, že vztahy na dálku předpokládají vyšší angažovanost a musí být aktivně utvářené, pokud mají vydržet. Odborníci se shodují v tom, co je za úspěchem úspěšné komunikace s vnoučaty, které jsou zabydlené na opačném konci světa. Důležitý je vztah prarodičů s rodiči a ti chtějí do výchovy svých dětí zapojit babičku a dědečka, které chtějí mít oba „blízko“, jak vysvětluje vědecký výzkumník Höpflinger. Funguje to tehdy, když prarodiče přijímají své vlastní děti jako svéprávné rodiče. Obráceně platí, že si musí novopečení prarodiče jako první vyjasnit vztah ke svému synovi nebo ke své dceři, aby našli správnou cestu ke svým vnoučatům.

Technika, která spojuje

Také u vztahu na dálku platí, že pravidelné setkávání podněcuje důvěrnost. Alespoň v prvních letech by měli prarodiče několikrát za rok strávit pokud možno co nejvíce času s vnuky. Díky moderním komunikačním prostředkům, jako jsou emaily, skype nebo chatovací aplikace by se neměl kontakt mezi osobním setkáním přerušovat. Svůj význam má však i telefon. Jak vypráví doktor Stoll. Jeho ve Francii žijící matka vždy zazpívala do telefonu svému vnukovi francouzskou písničku pro děti. Ještě jedna drobná rada od tohoto odborníka. Tvrdí, že už nejmenší děti by měli prožít hovory na dálku s prarodiči společně s mámou a tátou u nich na klíně. Rodiče, prarodiče a vnuci by si měli alespoň jednou za týden telefonovat nebo skypovat.

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář