Jak se učí senioři jazykům za našimi hranicemi

Led 02 2015

Můžeme se učit v pokročilém věku cizí jazyky? Yes, we can! I když to může znít někomu trochu pošetile, jde to a dobře. Ti, kdo se začnou cizí jazyky učit až v seniorském věku, sice zapomínají častěji slova, za to mají další přednosti – čas, sebedisciplínu a zkušenost.

Jak to ukazuje příklad od našich západních sousedů. V bavorském hlavním městě Mnichově se setkává každou středu skupina seniorů na vysoké škole, aby spolu společně pohovořila anglicky. Stále více seniorů se u našich sousedů rozhoduje pro studium cizí řeči. 20 procent účastníků jazykových kursů je mezi 50 až 64 lety. Asi 7 procent účastníků je starších 65 let.

Cvičení pro mozek

Proč je mezi seniory tento koníček tak oblíben? Pro odpověď na tuto otázku zorganizovala Anette Berndtová z Technické univerzity v Drážďanech průzkum mezi seniory, kteří se přihlásili na jazykový kurs. Přitom se ukázalo, že pozdní učenci jsou poháněni velmi podobnými motivy. Pro mnohé je důležité provozovat během dne alespoň jednu smysluplnou aktivitu. Ostatní snili už jako děti o tom, že se naučí někdy cizí řeč. Neměli ale ve škole žádný cizí jazyk. Také přání cestovat bylo pro mnohou seniorů motivem. Učení se cizím jazykům přitahuje vědce zabývající se fyziologií mozku a psychology, neboť tato aktivita posiluje naše smysly. Musíme přemýšlet, správně a hlasitě vyslovovat ústy, potřebujeme porozumět našemu protějšku, a to vše najednou.

Náš mozek dychtí po něčem novém

Dlouho výzkumníci nevěřili tomu, že by se starší lidé mohli efektivně učit cizí jazyky. Vycházelo se z toho, že v pubertě se mozek nějakým způsobem uzavře a učení v pozdějším věku nefunguje dobře. Dnes se ví, že je to nesmysl. Náš mozek se chce a stále se může učit a nezáleží na tom, jak jsme staří.

Více o tom studie hamburské profesorky Arne Mayové. Ta nechala 24 žen a 20 mužů ve věku mezi 50 až 67 lety po dobu tří měsíců trénovat jódlování. Výsledkem bylo, že senioři se učili podobně dobře jako mladší, potřebovali jen trochu více času. Před a po experimentu provedla Mayová CT snímky mozku testovaných osob. Přitom se potvrdilo, že tzv. hippocampus se zvětšil. Tedy ta část mozku, která je zodpovědná za učení.

 

Autor: Převzato z Apotheke Umschau
Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..