Jak zvolit správné heslo na internetu

Bře 31 2019

Hodně uživatelů počítače si stále ještě s vymýšlením hesla k přístupu na různé účty na internet moc starostí nedělá. Nejjednodušším řešením by bylo naklapat jméno svého psa nebo vnoučete a k tomu na konec připojit den a měsíc data svého narození. Když už tam mají být nějaká čísla. Někteří si nelámou hlavu s tvorbou hesla ani tak a k přístupu na internetové aplikace zvolí jednoduchou kombinaci číslic „123456“. Často se užívají také jména partnera nebo domácích zvířat jako nejsnadněji zapamatovatelné bezpečnostní hesla.

Správně zvolené heslo na internetu by mělo splňovat určitá pravidla

Tento způsob volby přístupových hesel k našim webovým účtům je však nedbalý a nedůsledný a hackeři toho dokážou využít. Usnadňujeme jim jak z takto domněle chráněných dat profitovat. Dekódovací programy mohou během několika sekund vyzkoušet bezpočetné kombinace písmen a čísel. Proto je správné, aby pečlivě vybrané heslo takovýto postup komplikovalo.

Zde jsou nejdůležitější pravidla pro výběr vhodného hesla:

Pořadí šesti znaků se snadno zaznamená, ale také se snadno rozlouskne. Heslo by mělo být proto tak dlouhé, jak je to jen možné nebo by mělo obsahovat alespoň osm znaků.

Nepoužívejte žádná známá slova. Slovo, které je heslem k vašemu přístupu by nemělo být obsaženo ve slovníku. Nejlepší je použít zdánlivě oblíbenou kombinaci znaků. Jméno vlastní, jméno partnera nebo příbuzných, vnoučat nebo domácího mazlíčka jsou pro výběr hesla zkrátka tabu.

V ideálním případě obsahuje heslo nejen písmena, nýbrž také číslovky a zvláštní znaky, jako jsou %$§&. A když písmena, tak kombinaci malých a velkých.

Pro každý účet na internetu – např. bankovní účet, různé sociální sítě, webové aplikace – vždy používat jiné heslo. I když vytvoříte domněle bezpečné heslo, nepoužívejte ho pro všechny vaše přístupy. Pokud někdo zjistí takové heslo, nabourá se do všech vašich ostatních přístupů.

Hesla by se měla měnit nejlépe jednou za půl roku, nejvýše jednou za rok. Pokud tedy někdo vaše heslo objevil, nemůže se z něho těšit trvale. Většina bankovních domů doporučuje heslo k přístupu na bankovní účet měnit každých 30 dní.

Jistě mi dáte za pravdu, že zapsat si seznam hesel na list papíru a pak ho uložit na stůl vedle obrazovky vašeho počítače není zcela ideální. Nejlépe hesla nikam vůbec nezapisovat. Pokud ano, tak jedině je na papíře šikovně maskovat a najít si pro list papíru, kde máme jejich seznam, dobrý úkryt, o kterém víme pouze my. Mělo by to být místo, do kterého se nedostane nikdo nepovolaný, například opravář nebo zloděj v našem bytě.

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..