K čemu vlastně slouží polohovací lůžko

Led 21 2018

Odpověď na tuto otázku můžeme shrnout do celkem sedmi bodů. Funkce lůžka by měla splňovat požadavky na velikost a hmotnost těla uživatele, jeho zdravotní strav. Mělo by zabezpečit pohodlné ležení, odlehčení těla, podporovat klidný spánek, podporovat léčbu vlastní nemoci, mělo by poskytovat ergonomicky vhodné podmínky pro pečovatelský personál a také splňovat zvláštních hygienické požadavky na péči o pacienta na lůžku. V zásadě má přinášet blaho pro pacienta, stejně tak i pohodlí pro osoby, které o něj pečují.

Kdy má smysl lůžko opatřit?

Prakticky když je pacient omezen ve svém pohybu. To se stává vlivem opotřebení pohybového aparátu (kostí, homecare bed1kloubů), které je podmíněno hlavně věkem, nebo stavem po nehodě, nemocí dočasnou nebo trvalou. Díky funkcí lůžka si mohou nemocní navzdory svému handicapu udržet určitou míru soběstačnosti nebo nezávislost na pomoci dalších osob.

Pokud se jedná o polohování z pohledu jednotlivce upoutaného na lůžko, mělo by mít lůžko funkci nastavení výšky hlavy a trupu, zad a nohou. Polohování má zajistit pohodlné vykonávání činnosti, které jsou možné na lůžku. Stravování, sledování televize, čtení nebo různá léčebná cvičení. V ideálním případě se mohou požadované pozice nastavovat prostřednictvím elektrického ovladače, který dovoluje uživateli určitou míru nezávislosti.

Polohování se děje buď pomocí síly pružin, hydrauliky nebo nízkého elektrického napětí. Funkce lůžka ulehčují život také personálu, který se o pacienta na lůžku stará. Například při překládání částečně nehybných nebo neschopných pacientů, což je nezbytné k úlevě bolesti nebo k zmírnění proleženin.

Vybavení lůžka

žko se skládá většinou z kovového rámu, na němž vytváří ložnou plochu lamelový rošt, který umožňuje výškově 20171115_100039nastavitelné pozice pro nohy a záda. To vše slouží pohodlí lůžka. Polohování nožní a podhlavní části roštu současně umožňuje funkci tzv. kardiackého křesla. Je určena pro kardiaky k dosažení optimální odpočinkové pozice.

Funkce kardiacké křeslo

Tato funkce pomůže pacientům k rychlejšímu zotavení po operaci srdce nebo po nemoci dýchacích cest. Pozice funguje z horizontální pozice postupně až do po téměř vzpřímenou polohu vsedě. Takovéto sezení s oporou pomáhá hojení srdce, je prevencí pooperačních komplikací zvláště u lidí, kteří jsou v křehkém stavu nebo jinak omezeni. Pokud se pacienti, kteří podstoupili operaci srdce, například bypass, snaží dostat zleže do polohy vsedě na lůžku, často dochází k napětí v čerstvých stezích rány a hrozí tak nepřiměřený tlak na hojící se srdce. Pozice do kardiackého křesla samostatně je totiž obtížná pro pacienty s velkou hmotností nebo kteří jsou oslabení, dokonce i když jim je k ruce zdravotnický personál.

Pohyblivost lůžka na kolečkách

Lůžka jsou v neposlední řadě vybavena kolečky, z nichž každé má svou vlastní brzdu. Kolečka dovolují personálukolecko s brzdou luzko nejen transport celého lůžka včetně pacienta, nabízejí také flexibilitu na otočné vidlici k bočnímu přístupu k lůžku, případně k nemocnému.

Zvláštní vybavení a příslušenství

Sem patří hrazda, za kterou se připevní trianglový úchyt. K tomu musí být kovový rám vybaven zámkem, do kterého20171115_095956-crop se hrazda integruje. Dovoluje pravidelné polohování pacienta svépomocí. Samozřejmostí musí být postranice zmírňující riziko pádu pacienta. U pečovatelského lůžka se jasně předpokládá, že namontování takových postranic je samozřejmé a bezproblémové.

Matrace a ochranné podložky

To co dříve nepodléhalo žádným zvláštním ustanovením, je matrace pro polohovací lůžko. Ta může být vybrána podle vkusu a obyčejů osoby, která ji bude používat. Někdo spí radši na tvrdším, někdo upřednostňuje měkčí matraci. Někdo má radši pružinovou kostru, někdo si potrpí na matraci z pěny.

bohemia eulasticKromě toho jsou zdravotní stavy, které vyžadují speciální matraci. Například u pacientů dlouhodobě připoutaných na lůžko, je taková matrace nezbytná z důvodu rizik proleženin. Zároveň působí matrace proti zatížení obratlů, a tak se předcházím deformitám páteře. Pokud je potřeba, doplňuje se vybavení lůžka odpovídající ochranou.

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 

 

 

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..