Na co brát zřetel, když vybíráme invalidní vozík

Úno 12 2019

V tomto článku se chceme zaměřit na praktické a technické aspekty, na které je potřeba klást důraz, když si vybíráte invalidní vozík. Vozík musí sloužit především k maximálnímu užitku, má být pohodlný, a proto má odpovídat i vašich tělesným proporcím.

Na které parametry dávat pozor

Zvláště důležitá je tělesná výška uživatele, hmotnost a způsoby používání. Z výšky a hmotnosti uživatele vychází čtyři základní rozměry vozíku, které musí odpovídat vašim tělesným rozměrům: 1. šířka sedadla vozíku, 2. hloubka sedadla vozíku, 3. výška zádové opěrky, 4. výška sedu.

Šířka sedáku (sedadla) by měla být taková, abyste vsedě na vozíku neklouzali sem a tam ze strany na stranu. Sedadlo nesmí být také příliš úzké, abyste se ve vozíku necítili jako přiskřípnuti. Vozík by měl mít postranní opěrky na předloktí, fixní nebo výškově a stranově nastavitelné.

Hloubka sedáku se odvíjí od délky stehen uživatele. Měli byste být pohodlně usazeni a pohodlně se opírat o zádovou opěrku. Při sedu nesmí být vaše kolena zaříznuta o okraj sedáku vepředu nebo sedadlo nesmí končit uprostřed průběhu stehen.

Výška zádové opěrky musí být taková, abyste pociťovali při sezení na vozíku dobrý pocit. Nesmí být však vysoko, abyste mohli použít ruční ráfky na kolech a dosáhli na ně. Vaše lopatky musí pociťovat volnost pohybu, a tak se vám ráfky dobře ovládají. Zádové opěrky by tedy měly pod lopatkami končit.

Výška sedáku (sedadla) by měla v zásadě být taková, že stehna pohodlně naléhají na sedací plochu a nohy jsou volně uloženy na podnožkách. Je dobré myslet na to, aby měl uživatel vsedě možnost „běžet“ nohama po zemi. Tak se může lépe pohybovat vpřed i s použitím ručních ráfků na kolech. Tato možnost je alespoň v bytě dobrou volbou. Na jedné straně je tak člověk pohyblivější, na druhé straně se zmírňuje riziko zranění rukou, pokud se pohybujete ve dveřích nebo v zařízených objektech.

Praktický příklad

Opěrky předloktí mají správnou výšku, aby na ně předloktí volně dolehla bez toho, že by ruce nedosáhly na ráfky na kolech. Ruce nejsou nijak omezeny pro ovládání ráfků. Zadní kola mají dostatečný přesah dozadu. To zmírňuje riziko, aby se vozík nemohl překlopit dozadu. Možné riziko lze řešit i dodatečnou ochranou před překlopením dozadu. Přední kolečka nejsou zcela malá, ale mohla by být i větší, aby při menších i větších nerovnostech na zemi nebo podlaze nedošlo k zadrhnutí kol dopředu a pádu uživatele dopředu.

Skládací vozík

Z praktických důvodů jsou dnes užívány pro denní použití skládací vozíky. Nechají se vměstnat a složit do úzkého prostoru. Zaberou málo prostoru hlavně při převozu v autě nebo případně při cestě v jiných dopravních prostředcích.

Výsuvné čepy u zadních kol

Velmi praktické jsou výsuvné čepy na ose zadních kol, které umožňují zadní kola bezproblémově odejmout. Nachází se zde tlačítko, které při zmáčknutí uvolní kolo z osy a kolo se dá bezproblémově odejmout. Právě tak je jednoduché kolo jednoduchým nasunutím znovu nasadit. Pro standardní převoz v osobním autě je výsuvný čep kola vlastně nutností.

Vyberte si z široké nabídky mechanických vozíků na eshop.penzista.net.

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..