Průvodce výběrem notebooku pro seniory

Úno 21 2019

Vyhledávání informací, výhodné nákupy, prohlížení fotografií. Psaní emailů a přehrávání filmů nebo seriálů. Dnešním seniorům už nestačí televize, chtějí používat i počítač. Žádný problém! Seznámit se s několika základními ovládacími prvky je snadné. Pusťte se do výběru notebooku pro seniory!

Moderní technika jako pomocník i společník

Virtuální svět internetu vám umí nabídnout obrovské množství informací, znalostí i zábavy. Není důvod, aby senioři stáli stranou. Troška trpělivosti a zájmu stačí na to, aby se naučili ovládat základní programy. Pak už je jen krůček k tomu, aby jim doma pomáhal notebook nebo tablet pro seniory.

S notebookem se vám bude pracovat mnohem lépe. Tablet je zase lehčí a skladnější. Ovládání dotykového displeje vyžaduje trochu tréninku, ale je praktičtější, pokud si jej budete brát na cesty pro ukrácení dlouhé chvíle. Pro ostatní účely je tu celá řada notebooků.

Začněte u účelu

První otázka, na kterou si musíte odpovědět je, k čemu bude notebook sloužit. Co přesně na něm chcete dělat i to, kde ho chcete používat. Na prohlížení internetu, přehrávání filmů a textový editor stačí i úplně základní modely. Druhá otázka je, kde budete notebook používat.

  • Budete si jej brát s sebou do kavárny, abyste ukázali fotky přátelům?
  • Budete si jej vozit s sebou na lázeňské pobyty?
  • Chcete si jej vzít případně i do nemocnice?
  • Nebo to bude model, který si jen umístíte na pracovní stůl?

 

Pokud plánujete s modelem častější cestování, rozhodně se dívejte na výdrž baterie a na hmotnost notebooku. Vyzkoušejte si, jak se vám bude přenášet. Pozor, při zkoušení nestačí, abyste si potěžkali jen samotný notebook. Umístěte jej do brašny, kterou budete používat, a přidejte samozřejmě i adaptér. Teprve teď budete mít představu o váze. Takovou brašnu budete muset převážet při cestách městskou hromadnou dopravou nebo vlakem.

Reklama
Jestliže vám bude notebook sloužit jen k tomu, abyste jej měli k dispozici doma, můžete si vybrat i model, který je těžší a má menší výdrž baterie. U výdrže baterie mějte na paměti, že parametry jsou udávány jen podle zapnutého operačního systému.

Pokud například budete sledovat film, počítač bude více zatížený a baterie vydrží méně, než je deklarováno.

Klíčové vlastnosti notebooku pro seniory

Až budete vybírat notebook pro seniory, bude vás zajímat to, abyste na něj dobře viděli. Zvolte větší provedení. Displej by měl mít v úhlopříčce 15 nebo 17 palců. Lépe se vám bude dívat na matný displej. Nenechte se odradit velikostí písmenek, která uvidíte na obrazovce. To je jen otázka rozlišení.

Konkrétní zobrazení všech textů se dá upravit. Stačí několik vteřin a kliknutí a texty budou zvětšené. Seniorský notebook by měl být určitě vybavený českou klávesnicí a numerickou klávesnicí. Zvažte podsvícení jednotlivých kláves. Pro někoho je to užitečný pomocník, jinému ale může příliš namáhat oči.

Pokud budete chtít sledovat filmy nebo si prohlížet fotografie, je třeba mít u notebooku dvd mechaniku. Také si jako první pořiďte externí myš, bezdrátový model není vhodný, volte klasiku. Myš vám ovládání usnadní.

Učíme se s počítačem

Je pochopitelné, že nebudete umět ovládat všechny programy. Ani to není nutné. Důležité je naučit se cestu k několika základním programům. K tomu vám pomůže vytvoření pár ikon na pracovní ploše. Ze zástupce programu se do programu dostanete po dvojkliku myši a nemusíte procházet celou cestu.

Zvolte si ten nejrozšířenější operační systém. Tak vám bude moci pomoct řada lidí ve vašem okolí. Možná je lákavé to, že Linux je zadarmo. Kdo s ním delší čas pracuje tak chválí jednoduché ovládání. Bohužel jej nemá mnoho lidí a když budete potřebovat s něčím pomoci, budete muset vyhledat odborníka. Volte Windows i když jeho pořízení budete muset zaplatit.

Je úžasné že se dnes můžete zapsat do celé řady kurzů, které pomáhají s prvními kroky na počítači právě seniorům. Pokud nemáte žádný kurz ve vašem okolí, se základy vám může pomoci i online kurz.

Nákup notebooku

Předem si rozmyslete, kolik chcete do nákupu notebooku investovat. To vám pomůže při výběru konkrétního modelu. Cenově velmi výhodný bývá repasovaný notebook. Zpravidla se jedná o model, který byl vystavený na prodejně, sloužil při předvádění nebo byl předmětem leasingu. Jsou pečlivě zkontrolované a otestované.

Jedná se o velmi výkonné produkty, které byly hitem třeba loňské sezóny. Dnes takový notebook koupíte i za méně než čtyři tisíce korun. Určitě vám bude dobře sloužit dlouhá léta. To jen nároční uživatelé a vyznavači nejnovějších technických výstřelků potřebují každého půl roku nový model.

Nákup notebooku není třeba odkládat. Pořiďte si jej co nejdříve, abyste mohli pomalými krůčky poznávat všechny funkce. Pomůže vám najít důležité informace, bude vám společníkem.

Získáte zábavu i poučení. Již brzy zjistíte, jak je příjemné sledovat film nebo seriál bez reklam i jak si porovnat ceny zboží a nakoupit produkt za nižší cenu. Naučíte se i upravovat fotografie, ovládat internetové bankovnictví nebo vytisknout dokumenty, které potřebujete.

 

Už jste si vybrali konkrétní model?

Autor: inComputer.cz – prodejce repasované výpočetní techniky

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..