Soběstatečné bydlení díky bystrým a praktickým pomocníkům

Bře 13 2017

Senzory a inteligentní zařízení v domácnosti slouží k tomu, aby umožnili starším lidem žít ve  vlastním domě nebo bytě delší dobu samostatně. I navzdory tomu jsou tito pomocníci stále rozšířeni velmi zřídka.

Známý hrdina robot Odi ze švédského seriálu „Real humans“ – „Skutečné bytosti“ jezdí na nákupy, vaří a zabezpečuje provoz běžné domácnosti. Ve světě, v kterém se odehrává skandinávská televizní série, pečují stroje jako on o samostatně žijící seniory jako je hlavní hrdina penzista pan Lennart.

Nestandardní asistované žití – malí pomocníci všedního dne

Christophe Kunze je profesorem pro asistivní technologie na vysoké škole v německém Furtwangenu. Věří spíš, že iFALLmísto jednotlivých robotů, kteří umí všechno, budou pomáhat starší lidem v domácnosti rozmanitá malá technická zařízení, která jim umožní nezávislou existenci ve vlastním domě. Například vysavač, který sám uklízí byt. Vodní kohoutky a baterie, které se automaticky vypnou a toalety, které budou vyšetřovat moč kvůli stanovení nemoci.

Odborníci označují takováto technická řešení výrazem Ambient Assited Living – AAL neboli ambientní (nestandardní) asistované žití. Tento termín můžete přeložit také jako věku uzpůsobené asistenční systémy pro soběstačný život. Zpravidla sem patří všechna technická zařízení a přístroje, které podporují starší nebo hendikepované občany během úkonů běžného dne. Od skutečnosti nejsme vůbec daleko. Patří sem v zásadě už třeba takové naslouchadlo. Jako jedno z nejčastějších zařízení, které lidé s postižením sluchu již dnes běžně používají.

Dům volá v tísňové situaci o pomoc

Kromě různých robotů však do této skupiny patří i různé matrace a podložky se senzory, které zaznamenají pád uživatele a v tom případě přivolají pomoc, například ošetřovatelský personál. Mnozí již dnes užívají elektronickou lékovku, která majitele upozorní na to, kdy si má vzít lék a přesně jaký lék. A ještě mu připomene, kdy bude čas další medikace.

Takováto zařízení pro své širší rozšíření potřebují podporu státu. V roce 2030 by měl být každý čtvrtý občan u nás starší 65 let. Čím déle tito lidé budou schopni žít samostatně doma, tím více ušetří státní pokladna za péči v sociálních zařízeních. I kdyby se měl pobyt doma prodloužit před nastěhováním do domova seniorů o několik týdnů nebo měsíců, tak je to dobré. Šikové zařízení nabízí portál penzista.net. Jedná se o set pro tísňovou péči RUSSKA, který se skládá z vysílače, tísňového tlačítka na zápěstí seniora, a přijímače, který se zapojuje do zásuvky a při přijetí signálu z tlačítka vysílá akustický nebo vizuální signál.

Je možné hlídat postižené demencí?

Co kdyby technická zařízení sloužila ke sledování člověka? A to doslova každého jeho kroku.  Někdo by se mohl cítit A01_5024nepříjemně při vědomí, že ho kontroluje vlastní byt. Nebo že oblast nebo místo, na kterém se pacienti postižení demencí aktuálně nachází, je 24 hodin monitorováno na mapovém prohlížeči pomocí GPS. Zcela jasným přínosem takové služby je fakt, že pokud se nemocný vzdaluje, může ho pečovatel rychle najít. A to až s přesností na 50-100 m na zabezpečeném mapovém prohlížeči. Takovou službu dnes nabízejí ProSafe hodinky. Nejedná se o nijak drahé zařízení. Hodinky s GPS pořídíte za necelých 4000 korun. Navíc z nich uživatel může volat jako z mobilu na 2 přednastavená čísla, po několika vyzváněních samy hodinky přijímají hovor. Jejich vlastnosti se konfigurují zasláním SMS, z jakéhokoliv mobilu. Provozní paušál na dobu jednoho roku je cenově přístupný. Jedná se o částku méně než 3 tisíce korun. Hodinky mají v sobě SIM kartu, která může fungovat jako předplacená a pro zajištění stálého kreditu dobíjená pomocí online plateb.

Studie pro německé ministerstvo

Otázkou asistence technologií pro pečovatele, který se stará o nesoběstačného člověka v jeho domácnosti, se zabývala doktorská práce, která byla vypracována v Německu. Při něm byly provedeny rozhovory s pečovatelským personálem, který se stará o nemocné s demencí. V závěrečné zprávě studie, která byla vypracována dle zadání spolkového ministerstva, se ukazuje, že otázkou ochrany osobních dat a s tím spojené monitorování pohybu postižených lidí pomocí GPS, se spíše zabývá generace jejich vnuků, než samotná cílová skupina těch, kteří by byli sledováni.

Autor: -kme-
info@penzista.net
Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..