Telenoid – robot přítel v domovech pro seniory

Úno 20 2017

Se stárnutím populace se zároveň zvyšuje poptávka po technologiích, které pomáhají starším lidem udržovat jejich samostatnost a stejně tak prožívat kvalitní život a radost. Japonsko je země, která pokročila nejdále v sestavování robotů, kteří by dokázali vykonávat určité služby a zároveň být společníky zejména pro staré lidi. Android je člověku podobný robot. Jedná se o stroj, jehož účelem je vypadat, chovat se, pracovat, popřípadě myslet podobně jako člověk díky umělé inteligenci. Jedním z androidů testovaných v Japonsku je Telenoid.

Společník v domovech pro seniory

Telenoid má rozměry dítěte a jednoduchý design. Byl vyvinut japonským profesorem robotiky Hirošim

Starší lidé toho moc nenamluví a s jednoduchým robotem často opakují stejné věci

Starší lidé toho moc nenamluví a s jednoduchým robotem často opakují stejné věci

Išigurou. Dělá společníka seniorům. Kromě Japonska a Dánska je Telenoid testován také v Německu. Išiguro sám říká, že reakce na tohoto robota v domovech pro seniory jsou velmi pozitivní. Díky jednoduchému vzhledu je možné vzít robota pohodlně do náručí. Je možné ho pochovat nebo si s ním senioři mohou jednoduše povídat. Išigurova zkušenost je taková, že starší lidé toho moc nenamluví a to je právě ten moment, kdy si radši povídají s jednoduchým robotem a často opakují stejné věci. Senioři také často kvůli špatným zkušenostem z minulosti nevěří lidem a nechtějí s nimi mluvit, a proto mnozí z nich dají přednost rozhovoru s robotem.

Komunikace s blízkými na dálku díky robotovi

Telenoid je ovšem také významný v komunikaci seniorů se svými blízkými na dálku. Pro tento účel byl sestaven Telenoid R1. Starší občané v pečovatelských domech jsou schopni používat Telenoid R1 ke komunikaci s členy rodiny, kteří je nejsou schopni osobně navštívit. Výzkum ukázal, že starší lidé reagovali pozitivně na interakci s Telenoidem R1. Příjemná komunikace s tímto androidem se projevoval v mnoha reakcích starších lidí v pečovatelských domech, kdy reagovali slovy, jako “velmi roztomilý, jako můj vnuk” a “velmi měkký a příjemný na dotek“.

Portál penzista.net se věnuje komunikaci seniorů pomocí dalších technologií i v dalších článcích. Přečtěte si rovněž o plyšovém zvířátku Robbe Paro a o robotí kočce JustoCat.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..