Vyznáte se v elektrických vozítkách pro seniory?

Říj 01 2017

V dnešní době existuje velké množství na první pohled jednoduchých zařízení, které usnadňují mobilitu a jsou pro nás dostupné. Usnadňují náš pohyb, mobilitu a znamenají velkou výhodu především pro starší občany, kterým tím dávají nové možnosti. Používání těchto přístrojů má rostoucí trend.

Výhody pro starší občany

Z boomu různých elektrických vozítek, nebo chcete-li e-biků, profitují hlavně starší lidé. Díky nim je dnes pro staré lidi relativně snadné a jednoduché dostat se z bodu A do bodu B bez toho, aby se báli, kde mají kde zaparkovat. Navíc používají ekologická zařízení, přátelská k životnímu prostředí. Staří lidé proto nemusí nutně sedět doma, ale mohou si vyrazit. Třeba do sámošky, na kafe s kámoškou, na výstavu. Malá elektrická zařízení tak enormně rozšiřují akční rádius svých uživatelů.

Hlavní výhodou elektrických vozítek je to, že senioři mohou absolvovat delší cesty i navzdory svým tělesným handicapům. Bez vozítek by si delší cesty nemohli pravděpodobně bez cizí pomoci dovolit. Senioři tak nejsou odkázáni na někoho, kdo je doveze někam autem. Oni sami ho navíc už nemusí vlastnit nebo je staré, nepoužitelné, mimo provoz. Jezdit se může ne jenom po asfaltu nebo dlažbě, jsou přístupné i lesní a polní cesty.

Před rozhodnutím o koupi důkladně vyzkoušet

Hodně starých lidí trpí na kardiovaskulární nemoci a s nimi spojenou arteriosklerózu. Tito lidé ztrácejí postupně sílu, motoriku a rychlost reakce. Pro ně může být elektrické vozítko správnou volbou. Vypolstrované otočné sedadlo usnadňující výhled kolem, lehce ovladatelná páčka, která přidává rychlost. I křehcí starší lidé dokáží s těmito věcmi pohodlně zacházet. Jak míní Ulrich Trojer, ergoterapeut a poradce přes mobilitu z Mnichova.

Jaké zařízení se k nám hodí nejlépe?

S tím by měli pomoci odborníci. Schází vám síla v dolních končetinách nebo máte potíže s rovnováhou? Váš lékař by vám měl poradit, v kterých oblastech potřebujete podporu. Pak by měly naše kroky vést do specializovaného obchodu, kde se můžete cíleně zeptat na to, které modely nejlépe vyhovovali zákazníkům, kteří mají stejné zdravotní problémy jako vy. Pár modelů bychom pak měli také otestovat. Seniorům prodává e-biky už několik let Rudolf Thoma. Pro ně se hodí podle jeho slov nejlépe tříkolky. Ovšem ne paušálně. Každý stroj má svou vlastní geometrii, každý jede trochu jinak a ne pro každého je vhodná tříkolka. Je proto lepší e-biky nejprve vyzkoušet.

E-biky v krátkém přehledu

Klasické elektrokolo

V zahraničí se setkáme také s názvem pedelec. Jedná se o klasické jízdní kolo vybavené systémem elektrickéhoelektrokola_tc pomocného pohonu. Elektrický systém se skládá z motoru, baterie a řídící jednotky. Takový system umožňuje jízdu bez přílišné námahy. Elektrokolo je vhodné pro lidi, kteří nemůžou z důvodu velké zátěže používat běžné kolo, například po výměně kyčelního kloubu nebo po infarktu. Elektrokola mají dojezd 40 – 160 km na jedno nabití. Dojezd závisí na použitém akumulátoru, na profilu terénu, váze jezdce a dalších parametrech. Při jízdě se nenamáháte, nemusíte se vůbec zpotit. Vyjížďky jsou většinou z toho důvodu delší nebo rychlejší než na obyčejném kole. Ve městech je elektrokolo rychlejší než auto. Navíc odpadají problémy s parkováním. Navíc existují různé alternativy -varianty pro město, treková elektrokola nebo skládací alternativy. Je nutné používat helmu. Pokud jedete poprvé, provádějte cvičení pro získání jistoty a bezpečnosti. Ceny se pohybují od 20 tisíc Kč. Řidičský průkaz nepotřebujete. Pokud nakládáte elektrokolo na auto, použijte vhodný nosič. S elektrokolem můžete i do MHD. Ale dejte to vědět řidiči.

Elektrický skútr

Optimální je na krátké výlety, na nákupy, na vyjížďky ke známým nebo k lékaři. Podle výkonu baterie zvládnete dojezd 25-70 km. Ideální je pro seniory, kteří potřebujíelektromobil1 najít náhradu za automobil nebo kteří si už nevěří příliš při jízdě na kole. Dosahuje rychlosti od 6 do 10 km/h. Nepotřebujete řidičský průkaz. Použitý elektroskútr můžete zakoupit již od 20 900 Kč. Nový od 50 000 Kč.

Elektrická tříkolka

Je pohodlná pro krátké jízdy, například do lékárny nebo dotrikolka1 supermarketu. Ideální pro starší občany, kteří potřebují podporu vlastní rovnováhy. Odborníci doporučují modely s dvěma koly vzadu. Nižší těžiště zlepšuje stabilitu při naklánění. Jsou lepší proti překlopení. Nepotřebujete řidičský průkaz. Můžete jezdit všude tam, kde jezdí kolo. Většinou se s ním z důvodu místa nedostanete do městské hromadné dopravy. Tříkolky mají jiné jízdní vlastnosti než čtyřkolky. Je dobré si nejprve vyzkoušet. Je vhodný i trénink bezpečnosti.

Elektroroller

Vhodný pro delší výlety. Nezabere příliš mnoho místa při parkování. Akumulátor má dostatečnou kapacitu. Podle modelu dosáhne dojezdové vzdálenosti až 60 kilometrů. Je vhodný pro seniory, kteří jsou zvyklí na jízdu na motorce. Zvládnou také rychle a správně reagovat v silniční dopravě. Řidičský průkaz třídy AM povinný. Motorová vozidla s konstrukční rychlostí nepřevyšující 45 km/h. Povinná je helma. Sedadlo by mělo být výškově stavitelné. Dobré je, když má elektroroller vyjímatelnou baterii pro snadnější nabíjení. Důležité je také dobré osvětlení a praktický je u těchto zařízení malý uzamykatelný zavazadlový prostor.

E-Tandem

Můžete sedět ve dvou vedle sebe a přitom jet a povídat si. Oba máte skvělý přehled o jízdě. Šlapete do pedálů s podporou pomocného motoru. Silnější osoba řídí a ovládá směr řídítek. Snadněji se nasedá za pomocí otočného sedla. Ideální je pro starší osoby, které chtějí volně bez závodění šlapat do pedálů a přitom neradi jezdí sami. Jezdit můžete všude tam, kde je dovoleno kolo. Řidičský průkaz nepotřebujete. Na co byste měli dát pozor? Zvolte E-tandem, který má pohodlná a vypolstrovaná sedátka. Dobří výrobci nabízejí zákazníkům nastavitelný volnoběh. Znamená to, že jezdec se rozhodně, zda spolujezdec bude šlapat s ním nebo ne. Důležité je také zvolit dobrou ovladatelnost. S dvěma koly vzadu a jedním předním kolem se můžete otáčet kolem své vlastní osy.

Připraveno ve spolupráci s firmami Distrimed a Rehatech

info@penzista.net

Počet komentářů: 1
Autor:
A E-Tandem stojí kolik? Děkuji za odpověď.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..