Zvířecí roboti se stávají příjemnými společníky v prostředí domovů pro seniory

Úno 10 2017

Před několika lety se v Japonsku objevil robotický tuleň Robbe Paro. Své zkušenosti s ním mají i  domovy pro seniory v Evropě. Výzkumníci provedli také několik studií, které ukázaly, že lidé, kteří v domovech pro seniory pravidelně komunikovali a hráli si s robotem, prokázali v dotazníkovém šetření nižší pocity osamocení, více mluvili, více se smáli.

 

Portál penzista.net provedl malý průzkum, jak se zapojuje tulení robot Paro do práce a komunikace s domovy pro seniory v Evropě v současné době. Největší zkušenosti mají s těmito sociálními pomocníky asi v Německu. Společnost Beziehungen pflegen sídlící v měste Seelze blízko německého Hannoveru pronajímá robota Paro pro domácí i institucionální péči. Robota ovšem v současné době neprodává. Zápůjčka robota se pohybuje od 55 EUR na 24 hodin až 250 EUR na týden. Demonstrace robota včetně zaškolení ošetřovatelského personálu domova stojí 55 EUR.  Nízká není ani prodejní cena samotného robota, která činí okolo 2900 EUR.

Robotí kočka JustoCat (čti džastouket)

justocat1

Velká jako skutečná kočka, která simuluje její chování – to je JustoCat

Levnější alternativou může být robotí kočka, kterou vyvinula švédská společnosti Robyn Robotics  AB. Kočka se jmenuje JustoCat (čti džastoket). Má několik pozitivních vlastností.  Významně zlepšuje interakci mezi osobou postiženou demencí a pečovatelem. Nezáleží na tom, zdali je pečovatelem příbuzný nebo profesionál. Na základě pozorování a výzkumů bylo prokázáno, že má tento robot uklidňující účinek, který může vést ke snížení stávající medikace klientů v domácí nebo institucionální péči.

JustoCat je velká jako skutečná kočka a chová se jako skutečná a sdílí také její chování. Hmotnost kočky je 2,6 kg. Simuluje dýchání. Pokud se jí dotknete, začne příst a vydávat kočičí zvuky („mňau“). Hlasitost zvuku kočky je nastavitelná, stejně jako intenzita předení.

Umělá srst nezpůsobuje alergie a může se prát v pračce na 40°C.

JustoCat je k dispozici, kdykoliv chcete a tudíž může pobývat v náruči člověka, když si s ním chce hrát. Kožich kočky robota se dá vyměnit a provedení je ve dvou barvách. Do budoucna se připravují další 4 barevné varianty. Umělá srst nezpůsobuje alergie a může se prát v pračce na 40°C.

 

JustoCat je pohánen bateriemi, jejichž výdrž může být v závislosti na intenzitě provozu až několik dní.

JustoCat může mít až čtyři barevné varianty

JustoCat může mít až čtyři barevné varianty

Optimální je kočku dobíjet každou noc v době kdy není používána. Předchází se tak riziku, že by se vybila například v půli dne, když si příjemně přede ve vaší náruči. Životnost baterií jsou až 3 roky. Výsledky studií dokládají dlouhodobé pozitivní účinky zvířecích robotů na psychosociální prostředí v domovech pro seniory

Pilotní studie s robotickou kočkou JustoCat

Na základě tříměsíční zkušenosti byli tázáni profesionální pečovatelé s různě dlouhou dobou své praxe na své pocity s používáním robota JustoCat u pacientů s demencí. Konečnými uživateli robota v této pilotní studii byli právě tito pečovatelé z domovů pro seniory, kteří pečují o obyvatele postižené demencí. Během tří měsíců v období na přelomu podzimu a zimy 2014 byla provedena studie, do které byli vybráni tři pečovatelé s různou dobou pracovních zkušeností v péči o pacienty s demencí jako respondenti. S respondenty byl následně proveden hloubkový rozhovor zaměřený na důvody použití robotické kočky a jejich zkušenosti spojené s účinky v prostředí domova.

Myslíte si, že mají zvířecí roboti pro klienty v domovech pro seniory význam?

Nahrávání ... Nahrávání ...

 

Na základě jejich zkušenosti bylo možné rozpoznat následující benefity pro pečovatele i samotné pacienty. Na pacienty měla robotická kočka JustoCat uklidňující účinek. Kočka se stala předmětem pravidelné konverzace mezi pacientem a pečovatelem. Došlo tak ke zlepšení vzájemné komunikace i vztahů. Ukázalo se, že pravidelné sezení s kočkou snižovalo stres pacientů s demencí a stres pečovatelského personálu. U pacientů se zvýšila motivace a byl navozen pocit celkového zklidnění.


 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..