10 tipů pro úlevu vašim kolenním kloubům

Bře 21 2018

1. Doporučujeme následující cvičení: Držte se pevně levou rukou zábradlí. Postavte vaši levou nohu na druhý schod, takže váš levý kolenní kloub je ohnut v pravém úhlu. Vaše pravá noha je natažená. Přenášejte potom lehce trup při vzpřímených zádech dopředu a znovu zpátky. Paty zůstávají na zemi. To samé cvičení proveďte i u pravého zábradlí s nataženou levou končetinou a patami znovu na zemi. Posilují se tak svaly a mobilizují klouby.

2. Dlouhé stání znamená trvající stres pro kolenní kloub. Mnohé práce v domácnosti můžete vykonávat vsedě. Sežeňte si nějakou výškově nastavitelnou stoličku nebo židli, kterou můžete lehce přesunovat z místa na místo.

3. Ulevte vaším kloubům, když vystupujete po schodech. Směrem nahoru jde jako první vždy zdravé koleno. Směrem dolů je to obráceně: nemocné koleno jde jako první. Pokud je to možné, opírejte se o zábradlí.

4. Při nastupování do auta byste měli mít vždy dostatek místa. Vždy si při parkování dopřejte dostatekkolena uleva místa kolem auta, abyste mohli dveře od vozu vždy lehce plně otevřít. Posaďte se nejprve na sedadlo (můžete si například podstrčit polštář) a pak souběžně zvedněte obě nohy. Stejným způsobem z auta i vystupujte.

5. Pro kolena jsou dobré takové sporty, které je takzvaně „promažou“ a přitom nezatíží. Doporučuje se plavání nebo jízda na kole nebo na rotopédu.

6. Pokud chcete sedět dobře, mějte hýždě lehce nad úrovní kolen, která jsou ohnuta do pravého úhlu. Nohy směřují dopředu. Častěji si také protáhněte nohy. Při vstávání nahněte vaši horní část těla lehce dopředu a opřete se přitom o lokty.

7. Starejte se o to, aby i při chladných teplotách byla vaše kolena v teple. V lékárně můžete zakoupit pomůcky na zahřívání kolen. Také hřejivé masti nebo obvazy koleno pěkně prohřejí. Ovšem nepoužívejte tyto pomůcky při zánětech.

8. Pohyb by měl být co nejpestřejší. Měňte často svoji pozici a nohy si často prošlápněte. To platí rovněž při delších cestách ve vlaku nebo v letadle. Tam si vyberte sedadlo u uličky, máte potom více místa pro nohy.

9. Musíte na jedné straně nohavici od kalhot stále zkracovat? Potom mají vaše nohy bezpochyby různou délku. Poraďte se s ortopedem. Deformity nohou rovněž zatěžují vaše kolena.

10. Občas nechte vaše nohy volně houpat. Koleno přitom produkuje větší množství tekutiny, která kloub „promazává“.

Autor: -jpo-

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..