8 důležitých otázek a odpovědí k příznaku horečky

Bře 26 2020

Horečka vyvolává řadu otázek. Kdy hovoříme o horečce u starších lidí a proč je tělesná teplota večer vyšší než ráno?

1. Proč vlastně dochází ke zvýšení tělesné teploty?

Stejně jako topení, které se pustí otočením hlavice u radiátoru, nastavuje tělo ve svém termoregulačním centru v mozku požadovanou teplotu na vyšší hodnoty. Díky tomu se organismus lépe brání proti infekci. Přitom tělo utlumuje prokrvení nohou a paží, aby se tělo více zahřálo uvnitř. Proto máme při horečce chladnější nohy a ruce. Horečka je výsledkem obranného boje se vším všudy

2. Je teplota večer vyšší?

V průběhu dne tělesná teplota lehce kolísá. Ráno je teplota asi o stupeň nižší než večer. Také po jídle nebo po sportu se může tělesná teplota měnit. Při horečce kolísají hodnoty rovněž v závislosti na denní době.

3. Kdy hovoříme o horečce?

37 °C představuje průměrnou tělesnou teplotu. O horečce hovoříme zpravidla od 38 °C výše. U starších lidí počítáme od 37,8 °C výše. Starší lidé mají přirozeně nižší tělesnou teplotu.

 4. Jedná se při horečce o nachlazení nebo Covid-19?

Horečka je doprovodným příznakem mnoha infekčních nemocí. Záněty ledvin, močového měchýře, chřipky nebo zápalu plic. Aktuálně musí myslet člověk při horečce také na pneumonii vyvolanou koronavirem. Hlavně tehdy, když se objeví příznaky jako je dechová tíseň anebo nastal kontakt s nakaženým.

Přečtěte si tipy na měření horečky

 Ve stejnou dobu: Když měříte teplotu ráno, v poledne nebo večer, srovnávejte jen hodnoty naměřené ve stejnou denní dobu.
 Na stejném místě: Zaručené výsledky se dosáhnou při měření pod jazykem nebo v uchu speciálním přístrojem. Nejspolehlivější je stále ještě měření v řiti.
 Dvakrát: Změřte teplotu krátce dvakrát za sebou. Vždy platí ta vyšší hodnota.

5. Má smysl užívat léky na pokles horečky?

Horečka urychluje obranu před infekcí, což je v základě velmi dobré a vysvětluje význam zvýšené teploty. Přesto zatěžuje horečka krevní oběh. Kardiaci by proto měli užívat například paracetamol pro jeho snížení. U jinak zdravých lidí platí, že by se měla teplota medikamentózně snižovat od 39 °C.

6. Kdy máme nechat horečce volný průběh?

U těch, kteří jsou jinak zdraví a nemají nemocné srdce a pokud je jasné, že horečka nedoprovází nachlazení. Pak mohou čekat až dva dny, než by navštívili lékaře. V současnosti by však horečka mohla odkazovat na Covid-19, proto bychom lékaře volat měli.

7. Kdo by měl lékaře kontaktovat hned?

Pokud není jasné, jaký má horečka původ. Prodělali jste operací srdečních chlopní nebo již trpíte na onemocnění plic nebo se bojíte, že jste se nakazili koronavirem? Pak byste se měli co nejdříve telefonicky spojit s lékařem, abyste chránili ostatní před nákazou. Měli byste lékaře nejprve volat a vůbec nenavštěvovat ordinaci bez smluveného termínu.

8. Čím vyšší teplota, tím je to horší?

Jak se tělo vypořádá s infekcí, probíhá u každého rozlišně. Proto horečka není jediným varovným signálem. Jak vysoko stoupá teploměr, je někdy méně důležité než to, jak se cítíte, když se nadýcháte čerstvého vzduchu. I když nemáte horečku, ale cítíte se velmi špatně, měli byste navštívit lékaře také!

Průměrná teplota u zdravých

 

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.