8 tipů jak se chránit před srdečním infarktem

Pro 07 2018

Najednou se hrudní kostí objeví palčivá bolest, která se může šířit do dolní čelisti nebo levé paže. Jako by se vám svazovalo hrdlo, cítíte nevolnost. Tímto způsobem se odehrává srdeční infarkt, kdy dochází k uzavření cévy, která zásobí srdeční sval krví. Přichází náhle, ale málokdy neočekávaně. Postižení tepen nepřichází jen tak znenadání. Dá se mu však četnými regulacemi zamezit, a to doslova od hlavy až k patě.

1. Péče o zuby

Se zubním kartáčkem proti infarktu? Studie odhalují, že kdo má zanícenou dáseň, tak má vyšší riziko infarktu. prostata fytofarmakaChoroboplodné zárodky vniknou ze zanícené dásně cévami až do srdce, stávají se spouštěčem kornatění tepen. Pomůže například užívání elektrických zubních kartáčků a dodatečně také speciální kartáčky pro mezizubní prostory. Odtud pramení totiž parodontitida.

2. Pravidelně si měřte obvod břicha

88 centimetrů u žen, 102 centimetrů u mužů. Větší by obvod břicha neměl být, jinak se zvyšuje riziko infarktu. Odbourávání kalorií trvá ve vyšším věku déle, ale funguje stejném principu jako u mladších ročníků. První radou je nejíst podle hodin, nýbrž protože má člověk skutečně hlad. Neládovat se u televize, nýbrž u prostřeného stolu.

3. Vyhnout se stresu, relaxovat

Chronický stres škodí srdci. Zatěžuje cévy zánětlivou reakcí. V důchodovém věku mohou stres vyvolat nějaké problémy v rodině ohledně financí nebo strach ze zestárnutí. Nejdůležitější prostředek na to je mít příjemné, krásné zážitky ze společnosti. Staňte se součástí skupiny seniorů, navštěvujte třeba univerzitu třetího věku. Vhodná je pro srdce například jednoduchá relaxační technika, která přináší postupné uvolnění a relaxaci svalů.
4. Přestat s kouřením

Už jeden den po „poslední“ cigaretě začíná klesat riziko infarktu. Při odvykání kouření pomáhají látky, které nahrazují nikotin, například žvýkací tablety nebo náplasti.

 5. Vhodné stravování

Tak vypadá recept pro zdravé srdce. Hodně ovoce a zeleniny, rostlinné tuky místo tuků živočišných, méně masa a častěji mořské ryby, jako třeba makrely. Ty obsahují mnoho omega-3 nenasycených mastných kyselin, které mimo jiné dodávají krvi lepší tzv. reologické vlastnosti. Omega-3 můžete užívat i jako doplňky stravy.

6. Třikrát za týden se hýbat

Že je sportování zdravé, je všeobecně známé. Ale neobává se člověk sportovat na veřejnosti, když se cítí příliš tlustý, nemotorný nebo příliš starý? Kdo má v tomto překážky, může jednoduše sportovat doma s ergometrem. Při bolestech kloubů se doporučuje plavání. Ale  jízda na kole nebo procházka po rovném povrchu rovněž posiluje srdeční činnost. Důležité je se hýbat pravidelně, alespoň třikrát do týdne. Zlepšuje to krevní tlak, hodnoty cholesterolu v krvi a podporuje prokrvení srdečního svalu. Věční sportovci začátečníci a chronicky nemocní by se měli před pravidelným sportováním poradit nejlépe se svým lékařem, na kolik si mohou troufnout.

7. Pozitivně myslet

Smutek zvyšuje riziko infarktu, jak zjistili nedávno američtí výzkumníci. Také ostatní studie zdůrazňují vliv psychického rozpoložení na srdce. Kdo je sklíčený, kdo se uchyluje do ústraní, zvyšuje své šance na onemocnění srdce. Vyplatí se být zvědavý, zajímat se. Jak se pak cítíte, když pro své srdce něco uděláte?

8. Pravidelně si měřte krevní tlak

Je váš tlak pod 140/90 a váš krevní cukr ráno před snídaní méně než 100 mg/dl. Pak je to prima. Protože jak vysoký krevní tlak, tak zvýšené hladiny krevního cukru přivádějí srdce a cévy do nebezpečí.

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..