A ještě další tipy pro lepší spánek

Lis 04 2016

Večer špatně usínáte, v noci jste často vzhůru. Tyto potíže znají především starší lidé. Často na spokojený spánek zabírají už i velmi jednoduchá opatření. Počítání oveček bývá často tradiční pomocník pro lepší usínání. Odborníci ho ovšem zpochybňují. Počítání oveček samotné vyžaduje určitý stupeň koncentrace, což samotnému usnutí může zabránit.

Pevné rituály podporují usnutí

JakSeProjevujeNespavost

Řešením nespavosti může být i návštěva spánkové laboratoře

Vedle počítání oveček patří k nejoblíbenějším usínacím rituálům šálek teplého mléka. Může skutečně při usínání pomoci. Nezáleží ani tak na látkách obsažených v mléce samotném. Mléko funguje pouze tehdy, když slouží večer jako pevný usínací rituál, který tělo uvolňuje a dává mu signál přecházet do fáze klidu a odpočinku.

Fungují i další rituály. Třebas bylinkový čaj, poslouchání hudby, procházka kolem domu nebo příjemná relaxační kniha. Pokud se před spaním hýbeme, mírný vytrvalostní sport nebo procházka rovněž podpoří naše usínání. Intenzívní trénink byste měli ovšem ukončit minimálně dvě hodiny před spánkem.

Káva  podle určitých pravidel

Ke snídani je káva výborný životabudič. Kdo si šálek kávy však dopřeje pozdě večer, přináší mu hlavně stimulační účinek. Kolik hodin před ulehnutím do postele vypít poslední kávu? Na to neexistuje žádné jasné pravidlo. Káva působí totiž na každého jinak. Pravidlo poslední denní kávy během odpoledne nebo večer tedy vůbec neplatí. Kdo ovšem v noci špatně spí, měl by vyzkoušet, zda mu pomáhá pít během dne kávy méně nebo kávu pozdě večer zcela vynechat. To samé platí také pro další nápoje obsahující kofein, jako jsou zelené nebo černé čaje a také kola.

Ložnice je zde jen pro spaní

Kdo má problémy s usínáním, má používat postel pouze ke spaní. Postel je pokud místo, které má naše hlava spojené výhradně pouze se spánkem. Proto se nedoporučuje v posteli číst nebo sledovat televizi. Nejlepší je jít do postele teprve tehdy, když se cítíte skutečně unaveni. Ložnice by měla nabízet klidné a ničím nerušící a stimulující prostředí, v ideálním případě by neměla být natočená do ulice. V ložnici byste také neměla pracovat s počítačem.

Vstát z postele v případě nočního přemýšlení a dumání

Budík na nočním stolku ukazuje tři hodiny ráno. Nespíme, jsme neklidní, hlavou nám probíhají různé myšlenky nebo obavy, místy i velmi nepříjemné. A ne a ne usnout. Pokud se v takových situacích chcete ke spánku donutit nebo doslova „prodrat“, není takový postup správnou cestou. Neboť čím více tlaku člověk ke spánku vyvíjí, tím méně uvolněné je tělo a mysl. Vhodné je vstát a nepříjemných myšlenek se zbavit prostřednictvím čtení nějaké příjemné knihy. Do postele se vraťte, až začnete opravdu pociťovat únavu a budete mít potřebu si jít lehnout do postele.

Řešení spánkových poruch

Pokud se vám nedaří zbavit se nespavosti, špatně usínáte a pociťujete stále více tyto problémy jako nežádoucí, které vám zhoršují kvalitu života, navštivte lékaře. Řešením může být i návštěva spánkové laboratoře. Spánek může být vyvolán různými nemocemi. Patří sem deprese, syndrom neklidných nohou nebo spánková apnoe. Při spánkové apnoi vedou noční výpadky dýchání k tomu, že spí postižení špatně. Najít příčinu spánkových potíží se vyplatí v každém případě. Kdo si v noci díky spánku dobře odpočine, je přes den aktivnější a užívá si více radosti ze života.

 

Autor: Zpracováno dle domácích a zahraničních zdrojů
Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..