Alzheimerovu chorobu předpoví krevní testy

Bře 25 2014

Podle amerických vědců dokáží specifické krevní testy předpovědět Alzheimerovou chorobu. Riziko lze určit podle hladiny deseti specifických lipidů v krvi s 90 % přesností. Zprávu o tom přinesla magazín Nature Medicine a krevní testy budou dále zkoumány ve velkých klinických studiích. To potvrzují i vědečtí experti. Objev testů monitorujících riziko choroby tři roky předem jsou však bezesporu krokem dopředu.

V současnosti se na naší planetě nachází celkem 44 miliónů lidí postižených touto nemocí a odhaduje se, že jejich počet se ztrojnásobí v roce 2050. Mozková tkáň začíná být postižena přitom už deset let předtím, než se objeví první manifestující klinické příznaky nemoci. Z toho důvodu je objev testu, který dokáže předvídat výskyt nemoci několik let dopředu jednou z priorit výzkumu pro nejbližší budoucnost. Nyní chtějí vědci testovat, zda je možné detekovat chorobu ještě dříve. Není doposud jasné, co vlastně mění hladinu lipidů v krvi. Vědci připustili, že by to mohly být rezidua časných změn na mozkové tkáni.

Klíč k určení je v krvi

Vědci z univerzity v Georgetownu ve Washingtonu DC analyzovali krevní vzorky 525 osob ve věku nad 70 let v pětileté klinické studii. Analyzovali 53 vzorků osob s Alzheimerovou chorobou nebo poškozenými kognitivními neboli rozpoznávacími schopnostmi a srovnávali se vzorky krve 53 jedinců, kteří zůstali zdraví. Při srovnání objevili rozdíly v hladině deseti různých lipidů v krvi. Těchto deset lipidů bylo určeno jako markery předvídající velmi pravděpodobný výskyt Alzheimerovy choroby v nejbližších letech.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..