Český národní registr dárců dřeně zapíše 100 tisícího dárce!

Zář 14 2020

Český národní registr dárců dřeně (ČNRDD) oslaví Světový den dárců kostní dřeně, který letos připadne na sobotu 19. 9. 2020, celorepublikovým náborem s názvem Čechy, Morava a Slezsko – vstupuje celé Česko. Aktuálně je v registru přes 99 tisíc aktivních dárců, v sobotu tak pracovníci registru zapíší na některém z náborových míst jubilejního 100 tisícího dárce!  

„Magické číslo 100 tisíc registrovaných dárců představuje zhruba polovinu naší cesty ke splnění letitého snu, totiž, aby většina českých pacientů nalezla svého dárce u nás a nemuseli jsme je hledat v zahraničí,“ říká MUDr. Pavel Jindra, vedoucí lékař Českého národního registru dárců dřeně a primář hematologicko-onkologického oddělení FN Plzeň.

Každoročně se v Česku uskuteční zhruba 250-270 transplantací kostní dřeně, z toho je cca 150-170 provedeno s nepříbuzným dárcem, a proto je potřeba národní registr neustále rozšiřovat. Dárce z tuzemska je geneticky i teritoriálně blíže a odpadá tak mnohdy náročná cesta krvetvorných buněk z ciziny za pacientem. Dovoz kostní dřeně byl nesnadný například toto jaro během protipandemických opatření.

 Koronaviru navzdory

„Původně jsme odhadovali, že 100 tisícího dárce nalezneme začátkem jara. Koronavirus ale prakticky zmrazil veškeré naše náborové aktivy a my se v zápisu nových členů dostali téměř na nulu. Těší mě, že se našim pracovníkům podařilo přes léto zmírnit tuto ztrátu a my tak přivítáme jubilejního dobrovolníka v tuto pro nás sváteční sobotu,“ přibližuje ředitel Českého národního registru dárců dřeně Daniel Pagáč.

Český národní registr dárců dřeně vznikl v roce 1992 a eviduje přes 99 tisíc dobrovolníků. Od svého založení umožnil transplantaci 1 784 nemocným, z toho zhruba 20 procent byli dětští pacienti. Jen v loňském roce se do registru zapsalo rekordních 10 845 dobrovolníků a 50 dárců své krvetvorné buňky darovalo.

 

Více o náborové akci Čechy, Morava a Slezsko – vstupuje celé Česko ZDE

 

 

Kontakt:

MgA. Klára Conková

manažerka komunikace ČNRDD o.p.s.

M: +420 605 16 19 76

E: conkova@kostnidren.cz

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.