Chcete se více hýbat a chybí vám motivace?

Bře 01 2017

Chtěli byste se začít pravidelně hýbat a věnovat se nějaké sportovní aktivitě? Sportovní psychologové radí, jaké cíle na začátku zvolit a jak si udržet motivaci. Na začátku svých předsevzetí si lidé většinou nastaví své cíle hodně vysoko. Nemají příliš reálné představy o tom, čeho by měl člověk díky sportování konkrétně dosáhnout, ale také které nevýhody to s sebou přináší. Pravidelný sport také zabere hodně volného času, který už nám nezbývá například na klábosení se známými u piva nebo u kávy. V tom by se měl člověk udělat jasno hned na začátku.

Cílem může být lépe vypadat a být zdravější

Skvělým cílem, který nám přináší motivaci, je být více zdravý nebo atraktivněji vypadat. Takový cíl je totiž skutečně dosažitelný. Jaký by měl být

Elderly couple walking through the parc hand in hand

Na motivaci působí nejsilněji společenský tlak

náš konkrétní plán, abychom toho dosáhli? Stačí si stanovit více menších konkrétnějších cílů. Například aktivní pohyb dvakrát týdně. Například v úterý s přítelkyní v páru v 5 hodin odpoledne. V pátek se připojit ke sportovnímu klubu, který nabízí kurzy nordic walking chůze.

Stačí to k tomu, abychom rozbili své staré návyky?

Ano, opravdu to stačí. Vybíráme si totiž cíl, který můžeme okamžitě realizovat. Všechny ostatní nápady, zkoumání a myšlenky, jak začít a zdali to bude stačit, jsou k ničemu. Ještě sice nejsme atraktivnější, krásnější, nebo zdravější, ale dosáhli jsme již našeho konkrétního cíle nebo úmyslu, že v úterý a v pátek budeme aktivně sportovat. Pak budete vědět, zda je tato forma pohybu pro nás něco, co je vhodné pro další pokračování našeho zdokonalování.

Motivuje nás to, co sami děláme

Motivace k další aktivní pohybové činnosti se tvoří tím, že uskutečňujeme své konkrétní měřitelné cíle. To nám motivaci tvoří a udržuje v nás. Přirozeně můžeme vlastní motivaci ještě dodatečně posílit, a to tím, že sami sebe odměňujete. Jak? Například si slíbíme, že když dosáhneme našeho týdenního cíle, můžeme za odměnu navštívit se svou rodinou nebo partnerem divadlo, muzeum, kino nebo zkrátka něco, na co už se dlouho chystáme a těšíme. Tím ke své motivaci využíváme našeho sociální prostředí.  Dáváme vědět konkrétním lidem v našem okolí, jak uskutečňujeme své úmysly a záměry. Nic nepůsobí silněji než na sobě pozorovat společenský tlak.

Stanovení cílů funguje u obou pohlaví rozdílně

Muži jsou více technicky zaměřeni. Pro ně je lepší stanovit cíl na jeden den. Dnes třeba ušlapou 5000 kroků venku v přírodě.  Mohou si pořídit počítadlo kroků, které jim může dosáhnout cíle. Když však provedete pouze 4000 kroků, neztrácejte naději. Celý projekt neselhal. Zítra můžete usilovat o zdolání cíle znovu.

Autor: -jpo-

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..