Co byste měli vědět o jednodenní chirurgii

Úno 16 2019

Chirurgické zákroky se provádějí stále častěji ambulantně bez delších pobytů v nemocnici. U nás se vžil pojem tzv. jednodenní chirurgie. Pro pacienty to představuje určité šance, možnosti, ale také rizika. V kostce, jak takový ambulantní zákrok probíhá. Postarší muž se dostaví do nemocnice v sedm hodin. V 8 hodin ráno se podrobuje operací tříselné kýly. Krátce po dvanácté hodině je již osmdesátiletý senior znovu doma. Mezitím během uplynulých čtyř hodin prodělal všechny fáze chirurgického zákroku. Od zavedení celkové narkózy až převozu zpět do svého domova z nemocnice. Jen obvaz a lehká bolest v pravém tříslu mu připomíná, že prodělal skutečnou operaci. Ještě před deseti lety ten samý člověk musel podstoupit jinou operaci kýly. Několik dní po zákroku tenkrát ležel v nemocnici.

Ambulantní operace šetří náklady

Zdravotnictví vlastně objevilo nový trh. V zákonu o zdravotním pojištění platí jasně, že ambulantní zákroky mají přednost před stacionárními. Byl logicky vydán seznam operací, které mohou být prováděny bez následného pobytu pacienta v nemocnici. Od té doby roste počet ambulantně prováděných chirurgických operací každý rok asi o třetinu. Za vším stojí rozvoj a pokrok v medicíně. Narkózu je možné dnes naprosto přesně ovládat, takže pacient je rychle znovu při vědomí. Chirurgové provádějí malé řezy na kůži, tím mimo jiné klesá riziko a nebezpečí bolesti rány.

Jaké jsou výhody pro pacienty?

Ambulantní operace přináší radost zdravotním pojišťovnám. Bez postele v nemocnici stojí například léčba tříselné kýly méně než polovinu. V trendu zvyšujícího se počtu ambulantních jednodenních zákroků existují ovšem i výhody pro pacienta. Člověk si může svého operatéra mezi zastoupenými lékaři volně vybrat a má také pevnou kontaktní osobu od předoperačního vyšetření a prohlídky až po následnou péči a kontrolu.

ReklamaČlověk se může doléčit doma, a to je další pozitivní argument pro ambulantní zákrok. Zkušenost ukazuje, že důvěrné okolí riziko zmatenosti po narkóze mírní. Snižuje se také riziko nemocniční nákazy. Pacienti mají zkrácenou pracovní neschopnost a vracejí se rychleji do běžného života.

Kritika na rostoucí trend ambulantních zákroků

Jedna studie z Kanady z května letošního roku se však staví k ambulantně prováděným zákrokům kriticky. Vzrůstající počet ambulantních zákroků v urologii znamená také zvýšený výskyt pooperačních komplikací. Mimo jiné vidí autoři studie nebezpečí hlavně pro seniory. Může se stát, že starší pacienty blesková operace přetěžuje, právě proto, že jsou rychleji uvolněni z nemocniční péče, kterou tráví po operaci na lůžku? Ovšem zastánci jednodenní ambulantní chirurgie tvrdí, že vůbec ne, protože ambulantní operace jsou velmi jisté. Ve skutečnosti jsou stanovena pro ambulantní zákroky přísná pravidla. Operatér musí být k dispozici okolo jedné hodiny a v nouzovém případě musí mít pacient přístup k nemocničnímu lůžku. Každý pacient není proto pro jednodenní chirurgii vhodný. Kdo je například léčen dlouhodobě na nemoci srdce a plic, bývá po operaci hospitalizován.

 

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..