Co dělat při poranění při sportu?

Říj 22 2017

Otok nebo vymknutí zažil alespoň jednou v životě už každý amatérský sportovec. Co při takovém sportovním zranění dělat? Lehčí podvrtnutí, otoky nebo natažení svalu může každý sportovec řešit sám, bez pomoci někoho jiného. Existuje na to dokonce jedno pravidlo skládající se z pěti slov: PŘESTÁVKA, CHLAD, KOMPRESE, VYSOKO POLOHOVAT.

Přerušení sportování je nezbytné, protože zraněná část těla musí zůstat v klidu. Pokračovat v běhání nebo jízdě na sportovni poranenikole po zranění by směřovalo k celkovému zhoršení.  Kromě toho by měl být kloub nebo sval okamžitě ledován. Chlad nebo led zpomalují látkovou výměnu v tkáni. Působí proti krevním podlitinám a otokům. Zranění je tak daleko lépe snesitelnější.
Ale pozor! Led nebo chladové zábaly z mrazáku nepokládejte nikdy přímo na kůži. Mezi led a kůži vložte šátek. Nechlaďte také příliš dlouho. Ledování přerušte, opakovaně provádějte přestávku, aby si zraněná tkáň odpočinula. Lehký tlakový obvaz přináší úlevu a krvácení a otok dále nešíří. V lékárně vám poradí, které obvazy jsou pro vás vhodné. Na závěr byste měli poraněnou končetinu zvedat, polohovat do výšky, aby se do poraněného místa dostalo méně krve. To ulevuje od bolesti a otoku. Pokud si svým zraněním nejste jisti, zajděte k lékaři. Toho určitě navštivte, když máte silné bolesti nebo nedošlo během dvou az tří dnů po úrazu k zřetelnému zlepšení stavu.

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář