Co funguje dobře na prostatu

Zář 07 2019

S rostoucím věkem se tato žláza zvětšuje a to s sebou přivádí specifické mužské potíže. Co přináší úlevu od prostatických potíží a kdy čas na operaci prostaty?  V 50 letech se objevuje zvětšení u každého druhého muže. Od 70 let postihuje zvětšení více než 70 procent mužů. Po osmdesátce prakticky každého. Zvětšená žláza leží pod močovým měchýřem a obklopuje horní úsek mužské močové trubice. Zvětšená prostata vede k tomu, že moč stagnuje především v zadní části měchýře. Navíc jsou tyto potíže doprovázeny nutkáním na močení, ve dne i v noci.

Co přináší úlevu

Bohužel proti růstu prostaty neexistuje žádná fungující prevence. Mužům s prostatickými potížemi však pomáhá pravidelný tělesný pohyb. Pomáhá prostatě a močovému měchýři, zmírňuje potíže doprovázející močení. Odborná rada zní: Vyberte si nějaký sport a tomu se věnujte, stravujte se vyváženě, starejte se o cukr v krvi a nepřibírejte na váze. Jízdy na kole se není třeba bát. Sezení v sedle nemá na prostatu negativní vliv.

Kdy k lékaři

A o prostatě koluje ještě více mýtů. Potíže však nepramení pouze ze samotného zvětšení prostaty. Tkáň prostaty se totiž zvětšuje i uvnitř. To činí potíže hlavně při aktu močení, ačkoliv prostata se navenek zvětšená nezdá. V případě, že je proud moči slabý a přerušovaný nebo nucení na močení neustává, navštivte svého praktického lékaře, který vás, pokud bude třeba, pošle na urologii. Potíže s prostatou se v zásadě dělí do dvou skupin. Jednak na potíže s vyprázdněním měchýře a na potíže se zadržováním moči. Nejčastěji se objevují obojí.

Vyšetření na urologické ambulanci

Podle intenzity potíží volí lékař léčbu a může tak včas zmírnit komplikace. Pokud moč neodtéká nebo se tvoří v močovém traktu kamínky, jsou vážně ohroženy ledviny. Proto je důležité urologické vyšetření ultrazvukem a také vyšetření manuální prováděné zavedením prstu do konečníku. Takové vyšetření není bolestivé a zavedení prstu trvá sotva půl minuty. Zvětšená prostata také nemá nic společného s rakovinou prostaty. Při palpaci prstem je však možné rakovinu zjistit. Urologové k diagnostice také používají vyšetření PSA (prostatického specifického antigenu) a detekci případných onkologických markerů v krvi. Provedení testu, především jeho výsledky si nechejte lékařem vysvětlit, protože zvýšené hodnoty PSA nemusí znamenat nic závažného.

Inzerce
Zatěžujte močový měchýř a trénujte

Kdo neustále navštěvuje toaletu, může alespoň na začátku nemoci, začít s jednoduchým opatřením, které uleví při spánku. Denní dávku tekutin (cca 1,5 litru) rozdělte na více porcí, večer pijte jen málo nebo vůbec. Nepijte večer čaj ani jiné močopudné nápoje jako je káva nebo pivo, ať máte hlavně v noci klid. Pomáhá i toaletní trénink. Doslova výchova vlastního močového měchýře. Nechoďte hned při menším nucení na močení na toaletu. Stabilizujete tak svaly pánevního dna odpovídající gymnastikou.

Užívání léků

U mnoha pacientů pomáhá při mírných počátečních potížích užívání přípravků s obsahem rostlinných extraktů. Prostatické potíže v takové fázi zmírňují dýňová semínka, kopřiva dvoudomá, trpasličí palma nebo slivoň africká. Ovšem důležité je zachytit moment, kdy by pacient měl být převeden na farmakologickou terapii. Především ve chvíli, kdy moč stagnuje v měchýři, předepisují urologové léky ze skupiny alfablokátorů, které uvolňují svalovinu močového měchýře a posilují proud moči. Nemají však vliv velikost prostaty. Další jsou léky ze skupiny inhibitorů 5-alfa reduktázy. Ty zasahují do látkové výměny prostaty a mohou zmenšit zvětšenou prostatu. K operaci se přistupuje ve chvíli, kdy léky nefungují nebo nejsou dobře snášeny a když hrozí riziko tvorbyu kamenů v měchýři nebo retence neboli zadržení moči v močovém traktu.

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.