Co je dobré vědět o artróze kloubů

Úno 09 2019

Osteoartróza je degenerativní onemocnění kloubů, které postihuje až 40 % populace ve věku nad 65 let. S postupujícím věkem výskyt artrózy stoupá. Je nejčastějším onemocněním kloubů. Postihuje především nosné klouby – kolenní kloub, následuje kyčelní kloub. Dále se vyskytuje na drobných kloubech rukou a kloubech páteře.  Prakticky však může být artrózou postižen kterýkoli kloub.

Při artróze dochází k poruše rovnováhy mezi degradačními a anabolickými procesy v chrupavce ve prospěch degradace. Dochází k poruše metabolismu chondrocytů, což jsou buňky, které jsou přítomny v chrupavce. Ztrácí se mezibuněčná hmota. Dochází k postižení synoviální výstelky kloubu, vazů a okolního svalstva. Typické příznaky artrózy jsou pak bolest, omezení funkce a instabilita kloubu, což přivede pacienta k lékaři.

 

 

Pomáhají doplňky stravy s glukosaminsulfátem

 

Léčba artrózy je nefarmakologická a farmakologická, tedy pomocí léčiv. Mezi nepříznivé faktory artrózy patří věk, obezita, fyzická aktivita. Při léčbě artrózy je nutné také dbát na přidružená onemocnění. Při léčbě je třeba omezit bolest v kloubu a okolí podáváním léků s analgetickým účinkem. Jako lék první volby se uplatňuje paracetamol. Pokud potlačuje bolest dostatečně, měl by se užívat  dlouhodobě. V případě, že pro tlumení bolesti je paracetamol nedostatečný, předepisují se  léky ze skupiny nesteroidních antirevmatik. Ty mají ovšem některé nežádoucí účinky na zažívací trakt a srdečně-cévní systém. Proto je lepší kombinovat nesteroidní antirevmatika s tzv. gastroprotektivy, což jsou inhibitory protonové pumpy (Omeprazol, Helicid, Losec). V poslední době se uplatňují selektivní inhibitory enzymu cyklooxygenázy-2, které tlumí bolest.

 

U starších pacientů se v léčbě artrózy uplatňují látky ze skupiny se zvláštním názvem SYSADOA. Je to anglická zkratka a znamená pomalu symptomaticky působící léky u osteoartritidy. Používají se ve formě především tablet nebo kapslí. Jejich obrovskou výhodou oproti nesteroidním antirevmatikům je, že mají minimální nežádoucí účinky a prakticky nevyvolávají žádné závažné nežádoucí účinky. Jsou schopny ovlivnit přímo příznaky artrózy – bolest, ztuhlost a pohyblivost kloubu, tím že ovlivňují metabolismus artrotické chrupavky. Ze skupiny SYSADOA je to především glukosaminsulfát, který významně tlumí bolest. Je přítomen v doplňku stravy s názvem GS Condro.  Užívá se v průběhu 2 měsíců v dávce 2 tablety denně (1600 mg) s následným přerušením léčebné kúry na 2-3 měsíce. Glukosaminsulfát působí pomaleji. Po dvouměsíční kúře však dosáhne protibolestivého účinku srovnatelného s nesteroidními antirevmatiky.

 
Klíčový je i životní styl, pravidelné cvičení a redukce nadváhy

 

V léčbě osteoartrózy je však klíčová i složka nefarmakologická, tedy neléková. Pacienti by měli upravit svůj životní styl, pravidelně cvičit, snižovat svoji hmotnost a vykonávat opatření pro odlehčení postižených kloubů. Pravidelné cvičení slouží k posilování svalstva a ke zlepšení rozsahu hybnosti v postiženém kloubu. U nemocných s postižením kyčelního kloubu je vhodné cvičení ve vodě. Pacienti s nadváhou by se měli pokusit ji udržovat na co nejnižší úrovni.

 

Použití opěrných pomůcek může snížit bolest v kloubu. Pacient by měl být instruován o použití holí a berlí a jejich uchopení a manipulaci s protější končetinou. Pacienti, kteří mají postiženi artrózou obě končetiny, by měli používat chodítka. Ortéza zmírňuje bolest nebo zlepšuje stabilitu kloubu, a tak snižuje riziko pádu.

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 

 

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..