Co jsou lékové formy?

Srp 29 2017

Léčivo se stává lékem teprve po úpravě do použitelné lékové formy. Léková forma se volí dle toho, jakým způsobem je třeba lék podat, tak aby byla zachována jeho potřebná kvalita.

Lékové formy rozlišujeme:

– tekuté – sem patří roztoky, suspenze a emulze

– pevné – sem patří tablety, kapsle a dražé

 Roztoky

představují rozptýlení malých, nerozpustných částic léčiva v tekutině, např. ve vodě. Mezi roztoky patří například oční a nosní kapky, které jsou určeny pro nakapání do spojivkového vaku (Tobradex, Spersallerg, Ophthalmo-Framykoin atd.) respektive na nosní sliznici (Nasivin, Otrivin atd.).

Pro emulze

je charakteristické rozdělení velmi jemných kapiček tekuté účinné látky nebo roztoku léčiva v jiné tekutině, např. oleje ve vodě.

Při skladování suspenze sedimentují a emulze se srážejí, dává se proto přednost roztokům. Nevýhodou při stáří a nemoci je, že tekuté formy mohou činit potíže pacientům při odkapávání kapek.

Tablety

jsou malé disky, které se připravují stlačením léčiva. Zvláštní formou jsou šumivé tablety. Ty se těsnědrugs how to use well před podáním rozpouštějí ve vodě a léčivo se přijímá v tekuté formě.

Dražé jsou obalované tablety. Aby se předešlo zkažení léčiv nebo se překryla jejich špatná chuť či nežádoucí zápach nebo se usnadnilo jejich polykání, potahuje se tableta povlakem,  například voskem.

Kapsle jsou speciální pevné formy v podobě želatinové tobolky, které obsahují účinnou látku ve formě prášku nebo granulátu a nebo také ve formě roztoku.

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..