Co patří a nepatří do domácí lékárničky

Lis 11 2017

Stává se vám, že chcete spolykat nějaký lék z vaší domácí lékárničky a narazíte na to, že je prošlý. Přichází čas udělat si v lékárničce doma pořádek. Nespotřebované léky nebo zdravotnické prostředky patří ven a měli byste znovu doplnit zásoby.

Všechna balení léků, která mají prošlé datum exspirace, musí ven

Stejně jako načaté, ale nedobrané blistry s antibiotiky, nebo nastříhané kousky blistrů bez krabiček, kde nemusíte vidět datum exspirace, protože jsou vystřižené z originálního balení. U antibiotik hrozí to, že pokud se jimi začnete léčit bez předchozího vyšetření lékařem, nemusí už antibiotika fungovat. Může se jednat o jiného původce nemoci, proti kterému nedobraná antibiotika budou neúčinná, nebo již na ně nebudou stejné bakterie účinné. Stejně tak patří ven všechny tablety, dražé nebo čípky, u kterých se změnila barva, vykazují nepříjemný zápach, na tabletách jsou domaci lekarnickaskvrny, u sirupu dochází ke kvašení atd. Doba exspirace je sice testována za extrémních podmínek, ale ani tak byste neměly prošlé léky užívat. Léky předepsané lékařem už vůbec ne. Může se stát, že léky, které ještě neprošly, mohou vykazovat podobné podezřelé známky. V tom případě se běžte poradit s lékařem nebo lékárníkem. Účinnost takových léků není zabezpečena a mohou být závadné. Oční a nosní kapky jsou po otevření lahvičky použitelná zpravidla do čtyř až šest týdnů. Po otevření lahvičky je proto vhodné si na obal zaznamenat datum prvního otevření lahvičky.
Uspořádejte si léky v lékárničce podle použití nebo podle členů rodiny

Mezi volně prodejné léky, které by neměly v žádné domácí lékárničce chybět patří léky proti bolesti a horečce (Brufen, Paralen, Voltaren), dále různá volně prodejná antialergika, jako Zyrtec nebo Claritin, v případě, že očekáváte projevy alergie – svědění a pálení očí, senná rýma a další projevy. Z očních kapek proti alergii můžete zakoupit Livostin. Pokud trpíte na dyskomfort v žaludku, naplňte lékárničku antacidy a dalšími léky pro komfort v žaludku po jídle – Rennie, Omeprazol. Se sestavením domácí lékárničky vám každopádně může pomoci Váš lékárník. Doma si pak léky uspořádejte podle oblasti použití nebo podle toho, kdo z členů rodiny je používá, nejlépe pomocí barevných proužků. Kdo vidí na štítky špatně, může použít dotykové nálepky /Bump Dots/. Nejlepší místo pro domácí lékárničku není ovšem koupelna nebo kuchyň, ale suché a chladnější místo v ložnici.

Co s prošlými léky

Nespotřebované léky rozhodně neházet do toalety a spláchnout, nebo do odpadkového koše a pak do popelnice. Účinné látky se mohou kanalizací dostat až do spodních vodních zdrojů. Jsou pak toxická pro zvířata, ryby a pro člověka vlastně taky. V případě, že se nacházejí v domácnosti léčiva nepoužitelná, měli byste je odevzdat v lékárně, která zajistí jejich zneškodnění, tedy jejich odstranění, které se řídí zákonem o léčivech.

Mezi nepoužitelná léčiva přitom řadíme dle zákona:

Léčiva, která jsou nevyhovující jakosti (např. změna při změně jejich vzhledu)

Léčiva s prošlou dobou použitelnosti. Doba použitelnosti musí být vždy vyznačena na obalu léku.

Léčiva uchovávaná, která jsou uchovávaná za jiných teplotních a světelných podmínek než je uvedeno v příbalové informaci léku

Léčiva připravená za jiných než předepsaných podmínek nebo zjevně poškozená (potrhaný a znečištěný obal léku)

Léčiva nespotřebovaná

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..