Co pomáhá na infekce močového měchýře – cystitidy

Zář 25 2018

Záněty močových cest a močového měchýře jsou ve starším věku velmi časté. Mohou se však také objevit v souvislosti s jinými nemocemi.  Stárnutí organismu se projevuje na mnoha orgánech a jedním z nich je samozřejmě i močový měchýř. Ve stáří je náchylnější k infekci. Tyto potíže nebývají vždy zcela zřetelně vyjádřeny.

Cystitidy, záněty močového měchýře, se častěji objevují u žen

Ženy trpí na cystitidy neboli záněty močového měchýře častěji. Není tomu jinak ani ve vyšším věku. Častější výskytmocove infekce má důvody především anatomické. Střevní baktérie sem migrují z důvodu krátké močové trubice a blízkosti konečníku snadněji než v případě mužských močových cest. Navíc u žen v období klimaktéria klesají hladiny estrogenu. Sliznice v pochvě a močových cestách, tedy v močopohlavním systému je tenčí, sušší a náchylnější k infekci. Pánev bývá v průběhu života oslabena po proběhlých porodech, děloha bývá pokleslá. Močový měchýř se pak hůře vyprazdňuje a zůstává v něm určité množství zbytkové moči. Tato zbytková moč je živnou půdou pro nežádoucí choroboplodné mikroorganismy.

Ale ani u mužů to nemají ve vyšším věku močové cesty snadné. Zvětšená prostata zužuje močovou trubici nebo tlačí zespoda na dno močového měchýře. To vyvolává pocit jeho neúplného vyprázdnění a časté nutkání na močení.

Ve starším věku mohou chybět typické bolesti

Nucení na močení, pálení při močení a další příznaky. Řekneme si, že infekce močových cest je snadné rozpoznat podle typických příznaků. Ve vyšším věku přitom může být infekce močových cest často špatně rozpoznatelná. Typická bolest při močení se totiž u seniorů často vůbec nevyskytuje. Často ve stáří poznáme infekci močových cest jen podle toho, že postižení mohou moč hůře zadržet, vesměs musí častěji chodit na toaletu nebo v noci častěji vycházejí ven z pokoje.
Které bylinné extrakty působí příznivě na močový měchýř

Brusinky

Obsahují látky označované jako PAC (proanthokyanidiny). Ty se vážou na povrch slizničních buněkcranberries v močových cestách, a tím obsazují místa, která by jinak byla obsazena škodlivými baktériemi. PAC se tak snaží zabránit kolonizaci a následnému pomnožení škodlivých baktérií na sliznici močových cest. Když jsou volné a nepřichycené za stěnu močové trubice nebo měchýře, jsou pak náchylné k odplavení odcházející močí.

Listy z medvědice

Její účinné látky zmírňují infekce močových cest, působí proti bakteriím. Listy jsou obsaženy v mnoha čajích. Neměla by se překračovat doporučená denní dávka.

Zlatobýl

Rostlina je obsažena v ledvinových a urologických čajích. Je vhodná jako podpůrná terapie při infekci. Pitím dostatečného množství čajů je měchýř proplachován a je tak usnadněno vyplachování škodlivých bakterií z močových cest.

Kopřiva

Listy mají lehce močopudný účinek a proplachují močový měchýř. Čaje z nich jsou většinou kombinoványbrusinky s přesličkou nebo březovými listy. Mohou působit proti nástupu cystitidy a slouží jako doprovodná léčba infekce. Kořen kopřivy se používá v kombinovaných přípravcích proti zvětšení prostaty spolu se slivoní africkou nebo trpasličí palmou.

Inkontinence jako následek infekce

Zánět měchýře je nejen nepříjemný, může se stát rovněž nebezpečným. V nejhorším případě se vystoupí baktérie z měchýře podél močovodů až do tkáně ledvin. Při zánětu potom odumírají funkčně zdatné a zdravé buňky ledvin.

Při diagnóze je důležité pátrat po ostatních nemocech, například cukrovce a také užívaných lécích

Ovšem typický průběh může být takový, že cystitida odezní, přesto nucení na močení, odborný termín je dráždivý nebo hyperaktivní měchýř, zůstává. Stává se tak často v souvislosti s obdobím menopauzy a klesající hladinou ženských hormonů. V důsledku toho je sliznice močového měchýře méně elastická a nucení na močení se ozývá častěji. Proti tomu pomáhají krémy obsahující estrogen, které se aplikují do pochvy. Infekce močových cest musí proto lékař vždy posuzovat i v kontextu výskytu jiných zdravotních potíží v souvislosti například s věkem. Lékař se proto při vyšetření ptá na nemoci a užívané léky. U koho se infekce močových cest objevuje pravidelně a opakovaně, měl by využít v péči o své zdraví preventivní opatření. Hlavní je docházet močit pravidelně, zbytečně moč nezadržovat a měchýř pravidelně vyprazdňovat. Důležité je i dostatečně pít, a to 1,5 až 2 litry denně. Časté močení navíc usnadňuje vyplavování škodlivých baktérií. Pokud se už infekce rozvine, nepomůže příliš pití čajů. Jejich konzumace neuškodí, ale nutná jsou daleko účinnější opatření.

Antibiotika se při cystitidě nasazují cíleně

Urologové jsou pro jejich indikaci spíše zdrženliví. Vhodné je začít s rostlinnými extrakty, jako je například řeřišnice nebo křen. Jejich účinek je vědecky doložen.

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..