Co pomáhá při artróze malých kloubů ruky

Úno 28 2021

Artróza, která postihuje malé klouby ruky, může být velmi bolestivá. Pohyb je při tomto onemocnění přesto velmi důležitý. Tento typ artrózy se většinou objevuje v páté dekádě a uvádí se, že každá druhá žena po 55 letech a každý třetí muž po 60 letech má artrózu alespoň jednoho malého kloubu prstů ruky. Mezi rizikové faktory tohoto druhu artrózy patří vyšší věk, ženské pohlaví, zvýšená tělesná váha, přetěžování kloubů těžkou fyzickou prací nebo sportem a také genetické vlivy. Artróza drobných kloubů ruky je svízelná na léčbu. Přesto je možné od potíží, které ji doprovází, výrazně ulevit, a tak zpomalit její vývoj. V některých případech se volí operativní řešení.

Pacient by měl být poučen, jak chránit své klouby

Pacient by měl poučen, jak má chránit klouby ruky, aby se odstranily negativní mechanické faktory.

Ortéza palce RHIZO medical

Další důležitou součástí léčby je cvičení. V jedné německé studii bylo zjištěno, že pacienti, kteří byli vzdělání v tom, jak chránit klouby a k tomu měli doporučeno cvičeni na posilování svalů, měli zlepšenou funkci rukou a počet pacientů nutných léčit byl pouze dva ze dvaceti.

Proč postihuje artróza prstů především starší občany, u někoho se rozvíjí bez bolesti a u jiných se opětovně klouby bolí a rozvine se u nich zánět? Na to nedokáže věda zatím přesně odpovědět. Ukázalo se ovšem, že mnoho řemeslníků a pianistů má i ve stáří bezvadné kloubní plochy u kloubů rukou. Lidé u těchto profesí musí neustále pohybovat rukama. Tyto pravidelné, časté, opakované pohyby pravděpodobně fungují jako prevence artrózy.

V zásadě může artróza postihnout všechny klouby ruky. Nejčastěji se rozvíjí jako první artróza u karpometakarpálního kloubu. Tedy kloubu mezi zápěstím a hřbetem ruky.

Cvičení prstů u ruky postižené artrózou

Tři pravidla při artróze

Chlad nebo teplo. Teplo dělá často dobře. Podporuje látkovou výměnu a uvolňuje křeče ve svalech. Při akutním záchvatu zánětu to platí naopak. Studené aplikace zmírní bolest.

Pohybovat ve směru osy. To podporuje tekutinu v kloubech a zvyšuje pohyblivost. Prsty byste přitom neměli pootočit, šikmo zatížit nebo přetahovat.

Správně zatěžovat. Přenášejte zátěž stejným způsobem jako tašku při nákupu. Rozložte zátěž do obou rukou rovnoměrně. Pokud jedete pro větší nákup, je rozhodně lepší vzít si na to auto.

Když si pacienti sami na vlastních rukou vyzkouší, jak dobře jim dělá například řepková lázeň, jak jejich klouby reagují na teplo nebo chlad a jak ulevují pohyby rukou při masírování, většinou jsou pak plně přesvědčení o účinku těchto procedur.

Operace u těžkých případů artrózy rukou

Když bolesti stále nepolevují i přes přísně dodržovaný léčebný režim, může na řadu přicházet operativní řešení. Podle kloubu ruky a podle článku prstů se volí různá technika. U prostředních kloubů se kloub chrání protézami z pyrokarbonu. U koncových kloubů se nejlépe kloub vyztuží šroubem.

Zmírnění potíží při artróze ruky a prstů – cvičení a praktické postupy

 

Autor: -jpo-

info@penzista.net

 

Dali II 24 VOLT – elektricky polohovací lůžko

 

 

 35,744 total views,  11 views today

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..