Co pomáhá při chrápání

Dub 03 2019
co pomaha pri ryme

Chrápání napomáhají také zúžené dýchací cesty

Podle nedávných průzkumů trpí chrápáním zhruba každý třetí muž a zhruba každá čtvrtá žena, a to především ve vyšších věku. Následující výčet přináší příčiny chrápání. Pokud je dokážete ovládat, můžete strávit klidnou noc bez chrápání nebo chrápání alespoň  omezít. Často chrápání odstraníte, když se zaměříte na odstranění rizikových příčin.

Přejídání se a nedostatek cvičení

To vede k zvýšenému množství tuku okolo krku. Pokud je průměr vašeho límečku 41 cm a více, pak je váš svalový tonus nedostatečný, aby udržel vaše dýchací cesty dostatečně otevřené pro normální dýchání. Úzké dýchací cesty snadněji začnou vibrovat. Osoba s krátkým silným krkem má daleko vyšší sklony k chrápání.

Alkohol a prášky na spaní

Zkonzumovaný alkohol putuje do všech částí našeho těla a zpomaluje mozkové reakce. Svalstvo je uvolněnější. Alkohol má také úlohu sedativa. Větší uvolnění svalstva má za následek, že nosohltan více kolabuje a to vede k chrápání.

Kouření

Cigaretový kouř dráždí sliznici nosních dutin a hrdla, což může vést k otoku a kataru. Pokud se nosní dutiny ucpou, pak je obtížné dýchat nosem a sníží se tak přívod vdechovaného vzduchu. Pravděpodobnost chrápání se zvyšuje s každou další vykouřenou cigaretou během dne. I pasívní kouření může být příčinou zánětu horních dýchacích cest a zvýšení pravděpodobnosti chrápání.

Poloha těla při spánku

Rozhoduje o tom, zda náš spánek bude kvalitní a dostatečný. Pro chrápající a lidi potižené obstrukční spánkovou apnoe, je správná poloha těla při spánku problém. To potvrzují i některé studie, které monitorovali lidi v poloze při spánku na zádech. Ti jsou více náchylnější k chrápání nebo více trpí na apnoe než ti, kteří spí v poloze na straně.

Alergie

Alergie a zvláště alergická rýma se může vyskytovat až u 10-25 % populace. Jejími příznaky jsou ucpání nosu, výtok z nosu, svědění, kýchání.

Ucpaný nos

Při ucpaném nosu dýcháme ústy. Je podstatné najít příčinu ucpání nosu a odstranit ji. Pomohou kapky nebo spreje, které uvolní ucpaný nos. Pomoci může i inhalace páry, která uvolní dýchací cesty rovněž.

Malé nebo kolabující nosní dírky

To jak dýcháme je důležité zvláště v noci. V noci obvykle dýcháme nosem. Pokud se nám nedaří dýchat nosem, pak následuje dostatečná kompenazce dýchání ústy. Existuje několik důvodů proč se některým z nás nedaří dýchat v noci nosem: velikost nosních dírek, noční ucpání nosu při rýmě, obstrukce nosu zapříčiněná různými abnormalitami.

Reklama
 

Chrápání a spánkové apnoe postihuje především muže. Není ovšem příliš společensky přijatelné, že bychom tvrdili, že chrápou i ženy. Jelikož si to nepřipouštějí, nejsou ženy ochotné při chrápání hledat jakoukoliv pomoc. Důvody chrápání u žen však bývají odlišnější než u mužů. A to se často přehlíží. Proto chrápání u žen nebývá často rozpoznáváno. Hormony a odlišná anatomie dýchacích cest hrají klíčovou roli u žen, které chrápou a vysvětlují tak jiný původ samotného chrápání.

Speciální vesty, dlahy na dolní čelisti

Pokud nepomáhají jednoduché prostředky, pak se člověk může pokusit po konzultaci s lékařem o další opatření.  Speciální omezující vesty na záda se starají o to, že se ve spánku nepřetáčíte na záda. To je pozice, v které většina lidí začíná chrápat. Stejný účinek má chrápací batoh, který si člověk sepne na záda. Různé dlahy na dolní čelist zabraňují tomu, že patro v ústech nezapadne do dýchacích cest. Pokud ke klidné noci tato opatření nevedou, může se dosáhnout více místa v dýchacích cestách operačním postupem. Zvětšené krční a nosní mandle nebo křivá nosní přepážka může stát v cestě vdechovanému vzduchu a zavinit chrápání. Operační zákrok zlepšuje přívod vzduchu do dýchacích cest a odstraňuje v mnoha případech nepříjemné šumy, šelesty a hluky.

Autor: Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..