Co pomáhá proti zápachu z česneku?

Lis 09 2019

Kávové zrnko, listy máty peprné, mléko, zázvor nebo pár kostiček čokolády. To jsou babské rady proti česnekovému zápachu. Pomáhají však jen pár minut. Zápach z česneku vychází z žaludku a může trvat až dvě hodiny. Tedy po dobu, kdy se česnek tráví. Za zápach plynoucí z česneku je zodpovědná jedna látka. Jmenuje se allicin. Látka obsahující síru, vzniká při trávení česneku, a to při chemické reakci ze svého prekurzoru allinu.

Po konzumaci česneku, ať už v těstovinách nebo v tzatzikách, se dostává allicin dále do zažívacího traktu a odtud je  odváděna do krve. Odtud se rozdělí prakticky do celého těla. Pokud zkonzumujeme česneku opravdu hodně, je vylučován i přes plíce a kůži. Potom pozorujeme, že se i více potíme.

Domácí prostředky proti zápachu z česneku

Česnekoví hříšníci se pokouší zápachu zbavit nejrůznějšími metodami. Pomáhá rozkousání kávového zrnka, žvýkání lístků máty peprné. Do úst si místo žvýkačky můžeme vzít petrželovou nať nebo sníst pár lžiček bílého jogurtu. V Indii se místní obyvatelé zbavují zápachu z česneku kardamomem. Petržel a kardamom obsahují éterické oleje, které vypuzují česnekové aroma.

Inzerce
Mnohem příjemnější je naproti tomu žvýkačka s aromatem máty peprné. Éterické oleje z bylin působí přinejmenším proti zápachu z úst, stejně jako kapsle chlorofylu z lékárny. Také sklenice mléka neutralizuje po určitou dobu česnek. Pomáhá i zázvor, jako nakládaný nebo jako sladký žvýkací bonbón.

Česnek je výborné antibiotikum

Útěchou nám může být fakt, že česnek je považován za zdravou potravinu. Odborníci na výživu přisuzují na síru bohatému allicinu a dalším vedlejším látkám příznivé účinky. Látka brzdí růst některých bakterií, potlačuje viry a ničí houby. Existují také důkazy o tom, že allicin má ochranný účinek na cévy. V rámci zdravé výživy by mohl zmírňovat nemoci oběhové a srdeční.

Jak česnek ochutnat a nezapáchat

Pro ty, kteří rádi ochutnají česnek, ale přitom se chtějí vyhnout jeho aromatu, má šéfkuchař Peter Asch následující tip:“ Užijte si česnekové aroma, ale česnek nejezte. Nejlépe v podobě špaget Aglio e olio, kde se zápach česneku udržuje v mezích.“ Pro tzatziki doporučuje Asch následující:“ Krátce ponořte rozmělněný stroužek česneku do vody z okurky a znovu ho vyjměte.“

 

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.netPočet komentářů: 0

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.