Co prospívá našemu nosu při rýmě

Úno 22 2018

Jaké přípravky a opatření nám mohou pomoci při rýmě a jak můžeme předcházet rýmě a kašli? Trápí nás pořád ucpaný nos a nemůžeme se ho zbavit. Rýma trvá často deset dní a déle. Takhle dlouhou dobu potřebuje náš imunitní systém k tomu, aby eliminoval škodlivé bacily. Při menších obtížích se většinou jedná o viry. Ty způsobují zánět sliznice nosní dutiny, která otéká a odkapává z ní hlen. Nos se ucpává a teče z něj.

Více nachlazení během jednoho roku je normální

Pokud doprovází rýmu škrábání v krku a kašel, jedná se o soubor klasických příznaků lehkého nachlazení. Vallergy-cold-disease-flu-41284 průměru postihují je postižen takovými příznaky každý dospělý člověk tak čtyřikrát do roka. Výskyt se zvyšuje během podzimu a zimy, když je nosní sliznice méně odolná vůči chladu z okolí. I další choroby, nedostatek spánku nebo stres mohou oslabit obranyschopnost těla a usnadnit průnik virů do sliznice. Nejpozději po dvou týdnech by mělo nachlazení samo od sebe prakticky vymizet.

Sliznice mění často zbarvení

Vysoká a neustupující horečka, silné bolesti svalů a kloubů, silnější a bolestivější kašel nebo bolesti břicha a uší, ale také tlak v čelistních a čelních dutinách mohou znamenat příznaky vážnější infekce. Pacienti s těmito příznaky by měli navštívit praktického lékaře. Toto doporučení platí i při bolesti v hrdle a také když příznaky přetrvávají po více než dvou týdnech. Kdo pociťuje dušnost, měl by vyhledat lékaře okamžitě. V průběhu nachlazení mění sliznice většinou svou barvu. Imunitní buňky odumírají na sliznici a její povrch je pak tužší a žlutavě zbarvený. Pokud vyskočí horečka a příznaky neustupují, může změna barvy upozornit na přidanou bakteriální infekci. Lékem volby bývají ve většině případů antibiotika.

Pomůže nám i vyjádření soucitu

Pro antibiotika se však rozhodne lékař v menším počtu případů. Není také důvod ke zbytečným starostem. Stačí správná rada a vyjádření pocitu určité sounáležitosti s churavějícím od našich blízkých. Lékaři nachlazení většinou neléčí, ale mohou pacienta uklidnit. I dobře míněná slova nebo rada působí jako léčebný prostředek. V některých studiích se dokonce pacienti, kteří brali své nachlazení vážně, zbavili nemoci dříve než ostatní.

Opatření proti ucpanému nosu

Dávka sounáležitosti nám všední den s ucpaným nosem může usnadnit. Snesitelnější je situace rovněž díky mnoha opatřením, které uleví oteklé nosní sliznici. Mnoho lidí doporučuje vdechování páry. Mnozí si pomáhají solí nebo éterickými oleji do lázně. Nosní kapky proti otoku nosu pomáhají dospělým i dětem. Ale pozor na dávkování podle věku. Užívání déle než sedm dní, může poškodit sliznici. Lépe snášeny jsou kapky bez konzervačních látek a nosní kapky obsahující roztoky solí. Masti, například s dexpanthenolem, pomáhají při bolesti v nose.

Horečku nemusíme srážet za každou cenu. Znamená, že náš imunitní systém s nachlazením aktivně bojuje. Pokud však potřebujeme horečku srazit, vhodné jsou volně prodejné léky s obsahem paracetamolu nebo ibuprofenu. Med může pomoci při neustupujícím kašli. Nejlépe dvě lžíce krátce před spánkem. Při kašli mohou ulevit také byliny – eukalyptus, tymián nebo extrakt z břečťanového listu. Poraďte se v lékárně, které přípravky jsou pro vás vhodné.

Dlouhodobá ochrana

Všechna tato opatření a prostředky ulevují při potížích, nezkracují ovšem délku trvání nemoci. Pro prevenci je důležitý silný a odolný imunitní systém. Při velmi oslabeném systému nemusí pomoci ani osvědčené bylinky v doplňcích stravy s echinaceou, česnekem a dokonce ani vitamíny. Průběh nachlazení mohou zmírnit a pomoci následně v rekonvalescenci. Průzkumy prokázaly lehce příznivý účinek zinku. Co ale člověk může dělat, aby předešel nachlazení? Dostatečný pohyb na čerstvém vzduchu a strava bohatá na ovoce a zeleninu. Během zimy pravidelně větrat ve vytápěných místnostech a umývat si pravidelně ruce.

 

 

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..