Co se mění ve zralém věku

Lis 03 2018

Co se mění ve zralém věku – fyzické známky stárnutí

1. Kosti a klouby. S věkem začínají kosti řídnout. Snižuje se hustota kostního minerálu. Výsledkem je snižování postavy (asi o 5 cm ve věku kolem 80 let), zvýšený výskyt nemocí kostí a kloubů jako je osteoartróza a osteoporóza.

2. Chronické nemoci. Většina starších lidí je postižena alespoň jedním chronickým onemocněním a mnozí mají mnohočetné zdravotní indispozice. V letech 2007-2009 byla nejčastěji se vyskytujícím onemocněním u starších osob v USA hypertenze (34 %), osteoartróza (50 % incidence) a nemoci srdce (32 %).
3. Problémy s chrupem. Snížená tvorba slin a snížená péče o chrup ve starším věku zvyšuje výskyt kazivosti zubů, a tím i možný rozvoj infekce.

4. Trávicí systém. Ve starším věku se častěji objevují specifické trávící problémy, jako je polykání, snížený příjem potravy a snížená schopnost vstřebávat výživu, dále pak zácpa a krvácení v trávicím traktu.

5. Zrak. Snížená zraková ostrost zneschopňuje číst při menším osvětlení a menší písmena. Rychlost, jako osoby čtou a schopnost umístit předměty, může být také zhoršena.

6. Pády. Pro starší věk je typické zvýšené riziko zranění z pádu, které nemusí být příčinou zranění v mladším věku. Každý rok asi jedna třetina osob ve věku nad 65 let a polovina osmdesátiletých zažije pád. Pád je vedoucí příčinou zranění a někdy i smrti u starých lidí.

7. Vlasy se stávají tenčími a šedivějšími.

8. Sluch. Ve věku kolem 75 let a vyšším, je asi 48 % mužů a 37 % žen postiženo určitým stupněm sluchové vady. Z 26,7 milionu lidí ve věku nad 50 let se sluchovým postižením používá jen každý sedmý sluchovou pomůcku.

9. Srdeční sval pracuje ve vyšším věku méně účinně s větší ztrátou energie.

10. Imunita. Snížená funkce imunitního systému je rovněž typická pro starší věk.

11. Plíce. Plicní sklípy se méně roztahují, tudíž dodávají do těla méně kyslíku.

12. Bolest vyplňuje nejméně 25 % času osob ve starším věku, se zvyšujícím se věkem obtěžuje bolest další čas navíc. U klientů v domovech pro seniory to bývá až 80 %. Většina bolesti je původu revmatologického a onkologického charakteru.

13. Sexuální aktivita se s věkem významně snižuje, zvláště po šedesátce, jak u mužů, tak u žen. Sexuální touha u obou pohlaví klesá s věkem.

14. Kůže ztrácí elasticiu, stává se sušší a objevují se na ní vrásky.

15. Potíže se spánkem dlouhodobého charakteru se vyskytují u více než 50 % a mají zásledek pocit ospalosti během dne. Ve studii s 9 tisíci osobami s průměrným věkem 74 let si na problémy se spánkem nestěžovalo pouze 12 % oslovených. Kolem 65 let je to asi 5 %.

16. Chuťové buňky s narůstajícím věkem atrofují a kolem 80 let je jejich počet pouze 50 % oproti normálnímu fyziologickému stavu. Strava už není tolik atraktivní, tolik nechutná a výsledkem může být zanedbání výživy.

17. Dalším znakem je inkontinence moči.

18. Hlas. Ve starším věku hlasivkové vazy slábnou a jejich vibrace je pomalejší. To má za následek hlas, který je slabší a více zadýchaný.

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..