Co se týče krevního tlaku, každý pacient je jiný

Bře 02 2021

Věk hraje důležitou roli při tom, jak nízko musí klesnout hodnoty krevního tlaku, aby bylo v našem těle chráněno srdce a mozek. Podle studie z berlínského Institutu Roberta Kocha, jsou lidé, kteří se léčí na vysoký krevní tlak správně kompenzováni a při léčbě dosahují správných hodnot. Každý čtvrtý však při léčbě dosahuje cílových hodnot obtížně. Ovšem pro každého pacienta je správná cílová hodnota tlaku jiná.

Neexistuje univerzální recept na to, jaká je správná hodnota tlaku. Starší lidé jsou podle svého

Krevní tlak každého z nás reaguje na duševní a tělesné události

Krevní tlak každého z nás reaguje na duševní a tělesné události

biologického věku velmi odlišní. Z toho důvodu by musel ošetřující lékař nahlížet na každého pacienta velmi individuálně a také brát v úvahu jeho aktuální životní nebo sociální situaci.

Věk a stav mysli ovlivňují léčbu hypertenze

Dalo by se říci, že čím nižší hodnoty tlaku, tak tím lépe. Ovšem tak jednoduché to zas není. Léčebné postupy jsou různé u různých skupin pacientů a cílové hodnoty tlaku jsou ovlivněny věkem, tělesnými a mentálním funkcemi. Komu je ovšem méně než 80 let a je stále tělesně fit, ten by měl udržovat svůj krevní tlak pod hodnotami 140/90. Pokud je to diabetik nebo se léčí s ledvinami, měl by mít cílovou hodnotu druhého tlaku, tedy diastolického, ještě o něco nižší.

Inzerce
Přitom nezáleží na tom, o jaký stupeň hypertenze se jedná. Zda mírnou (do 159 T) nebo těžší formu (nad 180 T). Cíl léčby hypertenze zůstává vždy stejný. Předcházet vždy mozkové mrtvici nebo srdečnímu infarktu. Cíl, který se u léčených mnohdy velmi těžko dosahuje je, že mnohou starších pacientů se cítí i s vyšším tlakem skvěle, na začátku léčby naproti tomu unaveni a špatně.

Pokud monitorujeme krevní tlak u pacientů neustále během 24 hodin, tedy celý den, dochází

Pro měření je důležitý i vhodný tonometr

Pro měření je důležitý i vhodný tonometr

k několika vychýlením tlaku směrem nahoru. Krevní tlak každého z nás reaguje okamžitě na tělesné a duševní události. Člověk ráno vstává, někdy během dopoledne se může třeba rozčílit, jde nakupovat, navštíví kino nebo usíná. Krevní tlak odráží aktuální nároky podle naší potřeby. U hypertoniků je kolísání hodnot tlaku daleko silnější. Hodnoty tlaku jsou v noci častěji zvýšeny. Vychýlení tlaku nahoru je daleko výraznější.

Lepší hodnoty tlaku potřebují čas

Pokles hodnoty tlaku však nesmí být na úkor kvality života, jak varují odborníci. To, že se tlak s věkem zvyšuje, zapříčiňují stěny krevních cév. Ty se s věkem stávají tužšími a méně ohebnými. Jedná se o normální proces stárnutí. Výsledkem je stoupání krevního tlaku. Ale nemoci jako je nadváha, vysoká hladina cholesterolu nebo látky jako nikotin nebo alkohol, stres nebo nedostatek pohybu urychlují tento proces.

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 

 

 

 

 

 

 

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..