Co znamená katarakta?

Úno 04 2015

Když zjistíte v rozhovoru s vaším očním lékařem, jak se katarakta operativně řeší a jaký má pro vás přínos, pak se sami sebe zeptáte, proč jste zmíněný zákrok nepodstoupili již dříve. Navíc je po úspěšné operaci katarakty váš zrak jasnější a ostřejší, než kdykoli předtím.

Co je vlastně katarakta?

Katarakta je zakalení oční čočky, která bývá za normálních okolností průhledná. Tento stav není možné odstranit pomocí léků. Jedinou léčebnou metodou je operace.

Oční čočka je umístěna za duhovkou, která představuje barevnou část našeho oka, a má podobnou funkci jako čočka u fotoaparátu. Skrz čočku prochází světelné paprsky. Ty dopadají na sítnici, odkud jsou zrakové signály vysílány do mozkové kůry.

Čočka skládající se hlavně z bílkovin a vody se může ve stáří zakalit. Tím se zhoršuje průchod světla a obraz na sítnici. Zakalení čočky může být také způsobené úrazem oka, různými onemocněními nebo užíváním některých léků jako jsou kortikoidy. V 90 % případů je však zakalení čočky součástí přirozeného procesu stárnutí.

Změny vidění jako následek katarakty

Následkem katarakty se stává ostrý obraz zakaleným. To způsobuje problémy s rozeznáváním jednotlivých předmětů hlavně v noci nebo za sníženého osvětlení. Brýle nebo kontaktní čočky, které používáte na čtení, vám v rozeznávání předmětů nepomohou.

Seznam soukromých očních center, kde je operována katarakta, naleznete dole v příloze. Po kliknutí se vám zobrazí soubor.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..