Další tipy jak zdravě zestárnout

Lis 02 2018

Přinášíme další tipy, jak si udržet ve starším věku dobré a pevné zdraví.

Preventivní kontroly

K lékaři nikdo nechodí rád. Nezáleží na tom, zdali se jedná o kontrolní vyšetření krve nebo zda se objevily například výchlipky v trávicím ústrojí. Nicméně se doporučuje  využít možností preventivních kontrol, které hradí pojišťovna a dostavit se k nim, když nás zrovna zdánlivě nic netrápí. Čím dříve se nemoc odhalí, tím lépe ji lze ve většině případů správně léčit.

Dopřejte si odreagování, zbavujte se stresu

Trvalý stres zvyšuje náchylnost k různým nemocem. Setrvalé psychické zatížení oslabuje imunitní systém a podporuje vznik onemocnění srdce. Dopřejte si proto pravidelné odreagování a provádějte věci, které vás baví a které jednoduše chcete dělat. Pro odbourávání stresu je také vhodná jóga a autogenní trénink.

Učte se něco nového

Začněte třeba s učením se hry na hudební nástroj, učte se cizí jazyky nebo se pusťte do výroby keramiky. Každá výzva a úsilí spojené s tím se naučit nebo zvládnout něco nového je dobrá pro naši hlavu, pro náš mozek a zvyšuje šance k zdravému stárnutí. Pokaždé, když se učíte něco nového, vytváří se nová spojení mezi nervovými buňkami v mozku. To zdravě působí na mentální schopnosti ve stáří.

Dbejte také na svůj chrup

Nemocné zuby mohou mít účinek na celý organismus. Například pokud se objeví zánět v ústní dutině, a ten se pak může šířit dál. Parodontitida, tedy zánět závěsného aparátu zubů, je specifický rizikový faktor pro onemocnění srdce a krevního oběhu. Kdo o své zuby denně pečuje a pravidelně chodí na preventivní kontroly k lékaři, předchází tomuto onemocnění.

Udržujte si smysl pro humor

Optimismus a dobrá nálada vám pomůže v životě překonat různé malé rány osudu daleko snadněji, ale zdá se, že přináší také pozitivní vliv na zdraví. Jedna americká studie prokazuje dále, že optimisté žijí déle než lidé, kteří svůj život a jeho okolnosti vidí převážně negativně. Alespoň pokud se jedná o ženy. Studie se účastnilo téměř 100 000 žen. A studie samotná dospěla k závěru, že optimismus nebo cynické nepřátelství nezávisle na sobě ovlivňují naše zdraví.

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..