Domácí péče a inkontinence

Říj 04 2020

Často se přitom jedná o samovolný únik moči u osob s demencí. A jaké jsou praktické rady a tipy pro pečující osoby.

Poprvé k lékaři

Když začne selhávat paměť, ovlivní to i funkci močového měchýře. U téměř 80 procent osob postižených demencí se rozvíjí také močová inkontinence. U nich je často postižena část mozkové kúry, která kontroluje činnost močového měchýře. Za inkontinencí se však vždy neskrývá jen demence. Na vině jsou také infekce močových cest nebo nemoci prostaty. Tyto choroby stojí často za hyperaktivitou močového měchýře, která vede k nekontrolovanému úniku moči.

Kontrola léků

Léky pro mírnění projevů demence vedouc často k relaxaci močového měchýře. Naopak léky, které zesilují napětí měchýře, demenci zhoršují. O nežádoucích účincích léků bychom proto měli pohovořit s lékařem. Je proto vhodné nasadit léky, které výše popsané vedlejší účinky postrádají.

Nádoba na moč univerzální UROLIS 8000

Opatření znemožňující s jistotou únik moči

I když osoba, o kterou pečujete, netrpí demencí a na toaletu je schopna si dojít sama nebo s vaší asistencí, neznamená to, že moč stoprocentně udrží, pár kapek jde většinou mimo toaletu. Používáme absorpční vložky nebo fixační kalhotky s vysokou savostí. Pro muže je dobrou alternativou urinální kondom při silném úniku moči. Na hadičku se může ke kondomu připojit sběrný sáček, který se denně vyměňuje.

Síťové kalhoty připevňují vložky, nenahrazují nikdy spodní prádlo.

Plenkové kalhotky s lepícími manžetkami fixují inkontinenční vložky.

Plenky se nosí jako absorpční jednorázové spodní prádlo.

Bezbariérově na toaletu

Když se u člověka postiženého demencí objeví únik moči, nucení na močení je pro něj těžce kontrolovatelné, únik moči je většinou nekontrolovatelný. Proto čím kratší cesta na toaletu, tím lépe. Opatříme toaletní pojízdné křeslo s odnímatelnou jímací nádobou, která se vsunuje a vysunuje na zadní straně nebo zařídíme hlavní ubytovací místnost pro nemocného v blízkosti toalety. Dbáme také na dobré osvětlení při cestě na toaletu. Odstraníme všechny překážky z cesty a zbavíme se kluzkého povrchu. Zipy a knoflíky na oblečení zbytečně zdržují použití toalety. Praktičtější je opatřit si oděv na suchý zip nebo gumičky.

Orientace na prvním místě

Nemocní s demencí se mnohdy bojí bílé barvy na toaletě, jiní cestu na WC zapomněli. Vybíráme záchodové prkénko se signální barvou, abychom vytvořili barevný impuls. Na klozetovou mísu pořídíme zvýšený nástavec, abychom usnadnili sedání. Prkénko necháváme vždy zvednuté. Poblíž dveří toalety umístíme ceduli s velkým nápisem WC. Snad si náš nemocný vzpomene na slova jako klozet nebo WC, tj. pojmy z minulosti pomáhají při orientaci.

Čtěme signály těla

Pacienti s demencí mají snahu správně artikulovat. Učíme se číst gesta a mimiku nemocného. Neklid, neustálé volání, opakující se vstávání z lůžka nebo chození po místnosti mohou být příznaky, že osoba potřebuje na WC.

Praktická zkušenost:

Nenechejme se odradit tvrzením, že inkontinenčních plenek nebo vložek je denně jen tolik a tolik. Zásoba musí být dostatečná a přiměřená. To znamená, že pokud plenky nestačí nebo nesají správně, měli bychom mít nárok na pomůcky pro vyšší stupeň inkontinence.

Trénujme cestu na toaletu

Jděte s pečovanou osobou podle přesného časového plánu každé dvě až tři hodiny na toaletu. Tyto pravidelné a preventivní cesty, které spoluvytváří denní program osoby v péči, fungují dobře jako rituál. Pacientům s demencí pomáhají zčásti znovu ovládat své tělesné funkce. Pokud je pacient stále aktivní a samostatný, může mu budík připomenout, že je čas jít na toaletu.

Dostatečně pít

Mnozí pijí jednoduše méně, aby se vyhnuli nucení na močení. Ovšem u hyperaktivního měchýře je důležité denně přijmout až dva litry tekutin. Kdo ovšem pije více kávy nebo černého čaje, potřebuje na toaletu častěji. Proto je důležité tyto nápoje vynechat alespoň večer.

Proti zápachu z moči funguje dobře jeden starý domácí prostředek. Několik kapek octa do přihrádky na aviváž v pračce. Ocet neutralizuje zápachy a kromě toho osvěžuje barvy prádla a odstraňuje vápenaté usazeniny v pračce.

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.