Doplňky stravy pro období klimaktéria

Bře 05 2016


Projevy klimaktéria na ženském těle jsou mnohočetné. Z pohledu zdraví ženy jsou nejméně závažné příznaky, které můžeme shrnout pod název akutní klimakterický syndrom. Objevují se v časné fázi klimaktéria a ženu nejvíce obtěžují. Patří sem symptomy vegetativního rázu, jako jsou návaly horka, pocení, stavy podrážděnosti, úzkosti a další. Nejvíce rizikové pro zdraví ženy jsou příznaky chronické, které se vyvíjejí řádově několik měsíců nebo let. Souvisí s úbytkem estrogenů, které hrají důležitou roli i pro činnost srdce, cév, kostí a mozku. Typickým projevem z této skupiny obtíží je řídnutí kostí neboli osteoporóza, kdy dochází ke zvýšení rizika výskytu některých zlomenin, především krčku stehenní kosti, zápěstí nebo kompresních zlomenin obratlů.

 

Hormonální substituce má některé kontraindikce

 

senior teplo

Pro období menopauzy je důležitý i správný jídelníček

Pro zmírnění akutních, ale i chronických projevů klimaktéria se užívají chybějící ženské hormony v různých formách podání. Hovoříme o hormonální substituční terapii.  Nejčastěji jsou chybějící estrogeny nebo gestageny podávány ve formě pilulek nebo transdermálních náplastí. Existují i nitroděložní tělíska uvolňující do těla ženy pravidelně dávku estrogenů. V případě užívání hormonální substituční terapie, ve zkratce HST, však existují i některé kontraindikace, kdy žena HST užívat nesmí. Jsou to nedoléčené nádory děložní sliznice a prsu, poškození jater, hluboká žilní trombóza nebo akutní tromboembolie. Relativní kontraindikací jsou zvýšené markery indukující rakovinu prsu nebo rakovina prsu a děložní sliznice v anamnéze.

 

 

Před nasazením HST by měl gynekolog provést u ženy některá vyšetření, která vyloučí možnost výskytu prekancerózy, tedy stavu, který může dojít k nádorovému bujení. Patří sem například vyšetření buněk z děložního hrdla, tzv. cytologie, sonografické vyšetření prsu, tzv. Kuppermanův index, kdy se při výskytu konkrétních potíží připisuje číselná hodnota. Nás pak zajímá výsledný index. Pokud je hodnota vyšší než 35, hovoříme o těžkém klimakterickém syndromu.

 

Připravte si správný jídelníček v období menopauzy:

 

1. Mějte dostatek vápníku. Pravidelně konzumujte mléčné produkty s dostatečným obsahem vápníku – sýry, jogurty, mléko.

 

 

2. Jezte stravu bohatou na vlákninu. Celozrnné pečivo, rýži, čerstvou zeleninu a ovoce.

 

 

3. Vypijte během dne dostatečné množství vody. Optimální příjem tekutin závisí na více faktorech. V pití vody se ale neomezujte. Vypijte  alespoň 2 až 2,5 litru denně.

 

4. Udržujte si rozumnou tělesnou váhu. Pokud trpíte nadváhou, zhubněte! Nejezte potravu s vysokým obsahem nasycených tuků.

 

 

 

 

5. Omezte příjem cukru a soli v jídle. Nadměrný množství soli přijímané s jídlem má nepříznivý účinek na váš krevní tlak.

 

 

Vyzkoušejte alternativu v podobě fytoestrogenů a fytohormonů

 

plostičník-300x300

Fytopreparáty by se měly užívat dostatečnou dlouhou dobu


Alternativu pro ženy, které z různých důvodů neužívají HST, představují přípravky, většinou doplňky stravy, s obsahem látek rostlinného původu mající účinky podobné ženským hormonům. Pro určitou podobnost se takové látky souhrnně označují jako fytoestrogeny a fytohormony. Tyto látky jsou v rostlinné říši zastoupeny poměrně hojně. Lidová medicína je využívá již po staletí. Moderní medicína se však jejich vědeckým zhodnocením podrobněji zabývá až v poslední době. Z toho důvodu  je k dispozici mnohem méně klinických zkušeností, než v případě HST.

 

 

Fytoestrogeny se podle chemické struktury rozdělují na lignany, isoflavony, kumestany. Isoflavony jsou látky ze skupiny flavonoidů, chemicky podobné jsou kumestany. Zdrojem těchto látek jsou hlavně rostliny z čeledi bobovitých, jako je sója, jetel, vojtěška, fazole nebo čočka. Lignany najdeme například v semenech lnu, v menším množství pak i v semenech jiných rostlin.

 

 

Fytohormony mají odlišný mechanismus účinku než fytoestrogeny.  Jedná se o triterpenické glykosidy obsažené v rostlině ploštičníku hroznatém, dále pak rhaponticin z reveně a melbrosii, známé ve včelích produktech.  Tyto tzv. terpenoidní látky se považují za účinnější na neurovegetativní příznaky, jako jsou například návaly horka, kdežto isoflavony jsou zřejmě účinnější proti depresím a předpokládá se u nich pozitivní vliv na odbourávání kostí, kdy dokáží tento děj zpomalit. V případě ploštičníku je více studií zabývajících se účinností proti neurovegetativním symptomům. U sóji byl naopak více zkoumán vliv na úbytek kostní hmoty.

 

 

Fytopreparáty by se měly užívat dostatečnou dlouhou dobu

 

70 % žen s příznaky klimaktéria dokáže reagovat příznivě na podávání fytoestrogenů už po 4-6 týdnech.  Fytoestrogeny jsou schopny se navázat na estrogenový receptor a působit podobný účinek jako samotný hormon estrogen. Schopnost navázat se na receptor v tkáni nebo orgánu je řádově stokrát až tisíckrát nižší než u přirozených estrogenů. Z toho důvodu je důležité podávat fytoestrogeny a fytohormony několik týdnů, aby bylo dosaženo účinku. Podmínkou účinku je i to, že hladiny cirkulujícího estrogenu jsou velmi nízké, k čemuž dochází právě v obdoví menopauzy.

 

 

Velice příznivý účinek na řešení klimakterických potíží prokázalo podávání extraktu z oddenku rostliny ploštičníku hroznatého. V kombinaci s užíváním extraktu z kořene třezalky tečkované prokazatelně působí na komplexní spektrum příznaků klimaktéria. Zmírňuje příznaky vazomotorické i psychické. V každém případě by se měla odborná veřejnost, ale i samotná žena, která se rozhodne užívat fytoestrogeny nebo fytohormony pro řešení svých klimakterických potíží, rovněž zajímat o ověřenou účinnost samotného přípravku nebo jeho jednotlivých složek.


Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..