Dospělí v Evropě se hýbou stále málo

Pro 06 2020

WHO radí se udržovat v kondici během, plaváním, jízdou na kole. At o i v době lockdownu. Zapomínat by se ovšem nemělo na posilování svalů. Podle údajů WHO se 25 procent dospělých a okolo 80 procent mladistvých nehýbe dostatečně.

Pro dospělé doporučuje WHO každý týden alespoň 2,5 až 5 hodin pohybu. V průměru asi 21 minut za den. To platí také pro osoby nad 65 let a osoby s chronickou nemocí nebo žijící s omezením. Pro dospělé má také přídatný zdravotní účinek nejméně 2 dny v týdnu trénovat svalstvo.

Pro děti a mladistvé je přínosem dokonce 60 minut pohybu denně. Mezitím by se měli věnovat tři dny v týdnu intenzívnímu tréninku. Lidé od 65 let podle WHO by měli pokud možno nejméně tři dny trénovat rovnováhu a koordinaci a alespoň dva dny v týdnu posilovat svalstvo. Především pro předcházení pádu.

Odborníci doporučují silový a vytrvalostní trénink

Podle odhadů WHO by se zabránilo celosvětově asi 5 milionům předčasným případům úmrtí, pokud by byli lidé tělesně aktivnější. Nedostatečný pohyb a z toho vyplývající nemoci stály zdravotní systémy celosvětově asi 54 miliard USD za rok. Pravidelný pohyb předchází nemocem srdce, diabetu typu 2 a rakovině. Může zmírnit příznaky deprese a strachu, zpomalit progresi duševních chorob a zlepšit paměť.

Současně byla v odborném časopise PLOS ONE zveřejněna studie, která ukazuje, že asi pětina dospělých Evropanů se doporučenému rozsahu pohybových aktivit od dvou nebo více dnů v týdnu věnuje.

 

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..