Dostatek vitamínu D slouží jako prevence senilní osteoporózy, ale také snižuje riziko karcinomu

Bře 03 2019

Lidský organismus získává 90 % vitamínu D ze slunečního záření. Působením ultrafialového záření typu B se mění v naší pokožce 7-dehydrocholesterol na vitamín D3 neboli cholekalciferol. Zbylých deset procent získáváme v denní stravě, a to především z mořských plodů jako jsou tresčí játra, losos, tuňák, sardinky a sleď nebo ze sýru, vajec, másla a jogurtů. Z hub získáváme také vitamín D2, ergokalciferol, který ovšem není tak účinný jako vitamín D3 a jeho koncentrace v těle rychle klesá. Má však prokázaný antirachitický účinek.

Reklama
S věkem klesá schopnost pokožky vytvářet vitamín D. Po 65. roku života až o tři čtvrtiny. Proto jsou nedostatkem vitamínu postiženi především senioři v institucionální péči – v domovech pro seniory, v léčebnách pro dlouhodobě nemocné. Udává se však, že insuficiencí vitamínu D je postižena třetina až polovina evropské populace.

 

Vitamín D působí v prevenci některých nádorů a závažných onemocnění

 

Léčba nedostatku vitamínu D snižuje výskyt zlomenin kyčle a nepáteřních zlomenin.

Bylo prokázáno, že vitamín D snižuje výskyt kolorektálního karcinomu, karcinomu prsu a prostaty. Stačí, aby se krevní hladina aktivního metabolitu vitamínu D, kalcidiolu, zvýšila o 25 nmol/l a dochází k snížení úmrtnosti na karcinom o 30 procent. Kalcidiol, který je schopen zastavit dělení rakovinných buněk, se tvoří přeměnou cholekalciferolu v játrech a jeho hladina v krvi určuje, zdali je náš organismus dostatečně zásoben vitamínem D. V ledvinách se potom z cholekalciferolu tvoří vysoce účinný aktivní metabolit vitamínu D, kalcitriol, steroidní hormon.

Mezi potíže vyvolané nedostatkem vitamínu D přitom patří hypertenze a poruchy srdce a cév s hrozbou městnání srdce a jeho selhání. Léčba nedostatku vitamínu D snižuje výskyt zlomenin kyčle a non-vertebrálních zlomenin, tedy takových, které postihují kosti mimo páteř. Nedostatek vitamínu D zvyšuje riziko vzniku diabetu 1. i 2. typu. Nízká koncentrace kalcidiolu zvyšuje inzulínovou rezistenci, tedy neschopnost buněk reagovat na inzulín, který je zodpovědný za vstřebávání cukru buňkami, což vede ke zvýšení hladiny krevního cukru. Dostatek vitamínu D v těle vedl také k příznivějšímu průběhu tuberkulózy a některých bakteriálních a virových onemocnění dýchacích cest. Působí i antiateroskleroticky.

 

Přípravky, které zásobují lidské tělo vitamínem D

 

Kromě potravy můžeme získat vitamín D nebo jeho aktivní metabolity v lécích na předpis nebo v doplňcích stravy. Vitamín D3 je obsažen v přípravku GS Merilin Harmony, který se používá při potlačení příznaků klimaktéria, během něhož se zvyšuje riziko řídnutí kostí neboli osteoporózy. Vigantol je vitamín D3 v 10 ml roztoku k podávání ústy.

 

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..