Důvody proč si opatřit naslouchátko

Pro 06 2015

Mnoho lidí čeká zbytečně dlouhé, než si pořídí sluchovou pomůcku. Taková pomůcka má však přitom spoustu předností. Asi půl miliónu lidí v ČR je sluchově postižených. Ve věkové kategorii mezi 60 až 69 lety je to více než třetina. U sedmdesátníků roste počet dokonce až nad 60 procent se sluchovou vadou. Ale jen málo z nich tuto vadu nějak řeší. Přitom méně než polovina všech postižených vůbec nevlastní sluchovou kompenzační pomůcku. Čtvrtina z těch, kdo ji vlastní, ji má schovánu někde v zásuvce.

Zůstáváte duševně čilí

Naše uši jsou stále otevřené. Náš sluch není jen důležitý orgán pro orientaci v prostoru. Také nás varuje, dává nám jistotu a bezpečí při dopravě na ulici. Naslouchání spojuje lidi dohromady a udržuje spojení s okolním světem. Díky uším probíhá komunikace v celé rodině, s přáteli, ve společnosti, při společenském vyžití nebo při společném večeru u televize. Dobrý sluch chrání před osamělostí. Lidé, kteří špatně slyší, nechtějí svůj handicap přiznat. Člověk nerozumí a začíná si připadat méněcenný ,protože se musí neustále ptát. Potom se už raději ani na nic neptá ,aby okolí nepostřehlo jeho poruchu. Člověk se pak izoluje od ostatních a sráží ho to i psychicky. Především díky sluchu zůstáváme delší dobu čilí. Můžeme lépe reagovat na různé situace a máme hbitější úsudek.

Čím déle čekáte, tím více budete ztrácet

Čím déle budete čekat se zavedením naslouchátka, tím těžší je pak uspokojivé slyšet. Lepší je, když reagujete rychleji. Když v průběhu let mozek dosahuje méně zvukových impulsů, omezuje v dané oblasti svou výkonnost. Odnaučuje se tak rozumět řeči a ostatním zvukům z okolí.  Nově slyšené informace se mohou hůře třídit. Schopnost slyšet se pak musí opakovaně učit, což je obtížné.

Sluchadlo získáte pro sebe na míru

Máte-li pocit, že hůře slyšíte, nebo máte komunikační obtíže, navštivte svého ORL lékaře, nebo se objednejte k vyšetření na našem pracovišti. V případě větší sluchové ztráty Vám může být doporučena korekce této vady sluchadlem. Sluchadlo může být vydáno buď lékařem foniatrem, nebo lékařem ORL s příslušným atestem. Na základě vyšetření sluchu rovněž určíme, jak vysoký příspěvek můžete získat od Vaší pojišťovny (tento příspěvek může být 2700,-, 3900,- nebo 5100,- Kč). Vyškolený personál Vám pak pomůže s výběrem a seřízením sluchadla vhodného pro Vaši potřebu.


Zdravotní pojišťovny přispívají na sluchadlo jednou za 5 let. Výše příspěvku je pevně stanovená částka, která závisí na velikosti sluchové ztráty (na lepší straně). V současné době jsou tři kategorie – příspěvek 2700,- Kč, 3900,- Kč nebo 5100,- Kč. Výše příspěvku nezávisí na provedení sluchadla (výše úhrady je stejná pro závěsný typ i pro sluchadlo do ucha) a je stanovena lékařem s licencí k výdeji sluchadel. Rozdíl mezi prodejní cenou sluchadla a příspěvkem pojišťovny se hradí při vyzvednutí sluchadla.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..