Elektrický vozík a co je důležité vědět

Čvn 01 2021

Síla a schopnosti vlastního těla už nedostačuje na ovládání mechanického vozíku? Pak je elektrický vozík výbornou pomůckou pro lidi, kteří jsou trvale odkázáni na podporu při pohybu. Díky takové pomůcce se významně rozšíří jejich akční rádius a s tím i kvalita života a nezávislost. Co bystě měli o elektrickém vozíku vědět?

Pokud se pro něj rozhodnete, je dobré vědět o samotném provedení a různých variantách. Samozřejmě je dobré se vždy poradit před koupí s odborníkem, vše si v klidu vyzkoušet, otestovat a provést zkušební projížďku. 

Pro koho má vozík smysl?

Už samotný název napovídá, že využívá k pohonu místo svalové síly elektrický pohon pomocí baterie. Je to ale především pomůcka vhodná, pro ty, u nichž je onemocnění nebo omezení v tak pokročilé fázi, že jejich tělesná síla už nedostačuje k tomu, aby samostatně využili standardního mechanického vozíku. Mnohým uživatelům také chybí schopnost koordinace, která je pro ovládání mechanického vozíku rovněž nezbytná.

Přesto je třeba zdůraznit, že koupě elektrického vozíku nemusí být nutně pouze záležitostí medicínskou. Je významným pomocníkem také pro seniory. Obecně je elektrický vozík vhodný tam, kde je:

trvalé tělesné omezení, nutnost nepřetržitého používání, použití uvnitř a venku

Obsluha vozíku se neděje pouze výlučně pomocí rukou nebo paží, nýbrž podle omezení jsou i další možnosti. Dále lze individuálně přizpůsobit a upravit téměř všechny prvky elektrického vozíku, zejména loketní opěrky, opěrky nohou a zádové opěradlo.

U jakých nemocí je elektrický vozík vhodný?

Záleží na projevech nemoci a samotném handicapu. Pacienti nemusí být nezbytně odkázáni elektrický vozík. Posouzení je individuální. Zde je seznam postižení, kde může najít elektrický vozík své uplatnění:

Amputace končetiny, mozková mrtvice, mozkové trauma, geriatrická péče, RS, paraplegie nebo tetraplegie, hemiplegie, ALS, obezita, spina bifida, neurologická onemocnění

V jakém prostředí budu elektrický vozík používat?

Měli bychom vzít v úvahu následující omezení nebo překážky:

Jaká je šířka dveří, kterými potřebuji s vozíkem projet

Jak vypadají schody, které budu překonávat pomocí teleskopické rampy?

Jak vysoké překážky nebo obrubníky na cestě potřebuji s vozíkem překonat?

Jaký je stupeň klesání nebo stoupání na cestě?

Vozíky pro vnitřní prostory

Je vhodný pro uživatele, kteří vozík používají především pro pohyb v práci, doma nebo ve škole. Takové vozíky mají menší přední a zadní kola než modely pro užití venku. Tyto parametry spolu s užší šířkou vozíku umožňují dobrou ovladatelnost uvnitř budov a místností a dá se s nimi snadněji manévrovat v užších prostorách. Kromě toho používání uvnitř nepředstavuje takový nárok na výkon baterií.

Pro vnitřní a vnější použití

Existují modely vhodné pro obě oblasti. Platí přitom, že čím více je vozík používán venku, tím větší by měl mít kola. Je třeba zvážit i výběr baterie a šířku vozíku. Rozmyslete před koupí vozíku, jaká může bát jeho maximální šířka, aby se mohl bezproblémově pohybovat ve vnitřním prostoru (vjezd do výtahu, domovních a venkovních dveří atd.). Možná už prostory znáte a vše máte změřeno. Pokud ne, je potřeba vše změřit.

Vozíky pro vnější užití

Pro lidi s omezením, kteří rádi chodí na výlet nebo chtějí pouze do města nebo jen do přírody, je dobrou pomocí vozík pro vnější užití. Podle toho má mít dostatečně velká poháněná kola a správně výkonné baterie. Musí být také vybaven osvětlením (hlavní světla, boční světla, výstražná světla) a výstražným klaksonem. Na cestu se také doporučuje odpružený podvozek nebo tlumení nárazů, hlavně pokud jde o dlažební kostky apod. Výhodou dlouhého rozvoru je stabilní chování při jízdě. Nejvyšší rychlost vozíku je závislá na modelu a výkonu baterií. Ta se pohybuje od 6 km/h, přes 10-12 km/h až po 15 km/h. Maximální dojezd je kolem 35 km.

Jak funguje pohon elektrického vozíku?

Podle modelu vybíráme také elektrický pohon. Od něho se odvíjí jízdní vlastnosti. Ovladatelnost, vnímání stability, ovlivnění jízdy ve vnitřním a vnějším prostoru. Pro jednodušší rozhodnutí, můžeme vybírat mezi různými variantami: pohon zadních kol, střední pohon, pohon předních kol.

Pohon zadních kol

Je to klasický pohon elektrických vozíků. Prokazuje dobré a stabilní jízdní vlastnosti, také při vyšších rychlostech. Ovšem vozíky se zadním pohonem mají relativně velký kruh otáčení, zatáčení v zatáčce a těžší manévrování ve stísněných prostorech.

Pohon předních kol

Elektrické invalidní vozíky s pohonem předních kol mají těžiště mezi hnanou nápravou a ovládacím modulem. Jeho velká hnací kola usnadňují projíždění hran až do výšky 10 cm. Vozík s pohonem předních kol se nemůže na místě otočit, otáčí se jeho zadní část a má poměrně malý a kompaktní kruh otáčení.

Elektrický vozík se dá správně nastavit

Elektrický invalidní vozík se skládá z mnoha různých komponentů. Není žádná standardní verze. Přizpůsobuje se potřebám uživatele. Nastavitelné komponenty zahrnují:

• boční část s područkami (nastavitelná šířka a výška)

• stupačky (lze otočit nahoru)

• sedadlo (sklon a hloubka a úhel zádového opěradla)

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..