Elektrokolo, e-Bike, pedelec, co je co?

Srp 30 2016

Stále více seniorů si pořizuje pro přesun v dopravě nebo na výlety různá elektrifikovaná zařízení. Roste obliba elektrokol, nakupují se e-biky nebo elektrické skútry. Jaký je mezi nimi rozdíl a co je třeba zvážit při koupi? Jaké jsou výhody a nevýhody?

Elektrolo, pedelec, e-Bike nebo S-pedelec……

Pro všechny zařízení se dvěma koly, která nějakým způsobem využívají elektrické energie je vžitý termín e-bike, který můžeme přeložit jako elektrické kolo. Z technického a také dopravního hlediska jsou však rozdíly mezi e-bikem, pedelecem a S-pedelecem.

Asi nejoblíbenějšími koly jsou tzv. „pedelecy“. Slovo „pedelec“ je zkratka pro anglický termín „Pedal elektrokola_tcElectric Cycle“, což lze přeložit jako kolo, jehož pedál je poháněn elektrickou energií. To je zásadní rozdíl oproti motocyklu nebo mopedu. Pedelec, pro který je u nás používán nejčastěji termín elektrokolo, využívá elektrické energie pouze tehdy, když šlápneme do jeho pedálů. Jízda na něm proto není tak namáhavá a dokáže nám šetřit energii. Proto je takové elektrokolo vhodné například na túry do kopců nebo na delší trasy.

Výhodou je skutečnost, že pro pedelec nepotřebujeme řidičský průkaz. Stačí nám kolo pravidelně dobíjet. Dobití baterie trvá asi 6-7 hodin. Při šlapání na pedelecu můžeme vyvinout rychlost až 25 km/h a výkon 250 W. Kdo by jel rád rychleji, musí šlápnout do pedálů o něco více. Míru spolupráce elektromotoru s našimi pedály může cyklista nastavit nastavit do několika stupňů. Senzory hlídají u pedelecu krokovou frekvenci a sílu, která působí na pedály. I když nám při jízdě pomáhá elektrická energie, nejsme závislí pouze na síle našich vlastních nohou. Pedelec je z pohledu zákona ekvivalentem kola. Proto můžeme také za toto kolo připojit přívěs.

Hlavní výhodou pedelecu je dosažení stejné rychlosti při daleko menší námaze. Tato vlastnost je atraktivní hlavně pro seniory, kteří už nevládnou takovou fyzickou silou a přitom by se rádi dostávali stále do míst, která pro ně byla dostupná na obyčejném kole. Pedelec ocení i lidé, kteří chtějí přicestovat do práce bez oděvu propoceného po namáhavé cestě ze svého domova.

Jízda s e-bikem nebo na  S-pedelecu pouze s řidičským průkazem


Jiné předpisy platí pro ryzí e-biky. Jsou srovnatelné s tzv. elektromofy a pohybují se bez nutnosti šlapání do pedálů, až rychlostí 20 km/h. E-biky mají silnější motor s výkonem kolem 500 W. Kromě toho musí vlastník e-mofy vlastnit řidičský průkaz, aby směl jezdit. S ve S-pedelec znamená speed, tedy anglicky rychlost. Je možné vyvinout rychlost až 45 km/h. Protože jejich motor je silnější než motoru na pedelecu, nepatří už tak do rukou cyklistům, jako spíše řidičům vozidel s nižším výkonem. Proto platí pro S-pedelec také povinnost mít na hlavě helmu, nejnižší věk řízení od 16 let a platný řidičský průkaz.

Nevýhody pedelecu

Pedelec je většinou dvakrát dražší než standardní konvenční kolo. Kromě vyšších nákladů na pořízení bychom také neměli zapomenout na lepší, a tudíž i dražší zabezpečení proti krádeži.

Navzdory tomu, že se v posledních letech významně zdokonalily baterie pohánějící pedelec, je potřebné pedelecu věnovat více času než konvenčnímu kolu. Baterie musí být pravidelně dobíjeny, i když není pedelec právě používán, a je nutné je skladovat v místech s pokojovou teplotou. Životnost baterie je limitována a koupě náhradní baterie představuje další náklady na provoz pedelecu.

Pedelec je také těžší než konvenční kolo.

Pozornost v dopravě

V dopravě platí pro řidiče pedelecu stejná pravidla jako pro cyklistu. Kdo už dlouho nejel na svém kole, měl by při řízení na semaforu dávat o to větší pozor, pokud se přepravuje na pedelecu. Tah elektromotoru může vytvářet snadno pocit, že pedelec nemáme hlavně při rozjezdu plně pod kontrolou. Proto je důležité hlavně ve fázi zvykání si na pedelec řadit ze začátku spíše nižší rychlost, než získáme potřebný cit pro tento dopravní prostředek. V závislosti na tom, kde je baterie na kole upevněna, ovlivňuje hmotnost baterie také těžiště kola, což se projeví na způsobu jeho ovládání a jízdních vlastnostech.

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 

 

Pozornosti je třeba dbát také ve vztahu k ostatním účastníkům silničního provozu. Řidiči aut, chodci a řidiči dalších elektrokol, motorek a mopedů podceňují často relativně vysokou rychlost elektrokol. Kvůli rychlosti jsou také klíčové dobré funkční brzdy.  Než se proto člověk vydá poprvé do dopravy, bezpodmínečně by měl na klidné vedlejší ulici prozkoušet brzdy, řazení a odbočování, aby získal cit pro kolo a jeho vlastnosti.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..