Fitness parky pro seniory

Čvn 05 2015

Kdo se rád hýbe na čerstvém vzduchu, trénuje vytrvalost a sílu, tomu nabízí stále více měst také v ČR vícegenerační hřiště zaměřená pro děti, dorostence, dospělé a také seniory. Tato hřiště jsou vybavena zařízeními speciálně vyvinutými pro seniory. Stávají se trendem a o cvičení v těchto fitness parcích má zájem čím dál více seniorů.

Nejvíce fitness parků pro seniory v Praze

Parky jsou již v zahraničí zcela běžné. U nás se tento trend začíná prosazovat. Několik parků existuje už v Praze. Svůj park si prosadili senioři na Praze 8. Praha 6 má takových parků na svém území tři. Další vícegenerační hřiště dnes najdete v Brně, Ostravě, Mladé Boleslavi, Benešově, Plzni a Hradci Králové. Města v poslední době hradí seniorům z veřejných peněz také další sportovní aktivity a programy. Například plavání, chůze nordic walking. Hřiště nabízejí zdarma také trenéry, kteří vysvětlují seniorům, jak správně cviky provádět, někde také poradí se zdravým jídelníčkem.

Cvičení pro seniory bez rizika

Léta byl synonymem pro sportování seniorů Sokol. Sokoly jsou dnes nahrazeny právě vícegeneračními hřišti. Největším realizátorem těchto hřišť v celé EU je společnosti Colmex, která v ČR realizovala už více než 100 projektů vícegeneračních hřišť.


Jedná se o venkovní cvičební, masážní a posilovací stroje, posilovny, kde si senioři mohou nerušeně a na čerstvém vzduchu zacvičit. Senioři si chtějí především udržet motorické schopnosti, které kvůli věku postupně ztrácejí. Při cvičeních se využívá hmotnost vlastního těla, tak je dostupné prakticky všem. Zařízení jsou vybavena protiskluzným povrchem. Na každém zařízení je štítek nebo destička, která názorně popisuje správné provedení cviku a které svalové partie se procvičují a proč. Cvičení se také může provádět na třech různých úrovních, od lehkého stupně až po nejvyšší obtížnost. U některých cviků se doporučuje více opakování, jsou požadovány, jiné cviky nebo aktivity se provádějí v různých variantách, například jedna noha místo namísto obou nohou.

Pozor u chronických nemocí

Když lidé začínají se sportem ve vyšším věku, často se u nich může jednat o dlouhodobou léčbu pohybového aparátu nebo civilizačních nemocí.  Tyto aktivity by měli konzultovat se svým lékařem. Ten by jim mohl doporučit, jaká je vhodná individuální míra aktivity.


Obecně doporučují experty při sportu dbát na dýchání a puls. Když při cvičení lidé pociťují nedostatek dechu, takže sotva mohou mluvit, je intenzita cvičení příliš vysoká. Jako všeobecný ukazatel se doporučuje udržovat nejvyšší hranici pulsu u starších lidí 120 tepů za minutu, u seniorů, kteří se věnují sportu pravidelně a intenzivněji to může být časem 140 až 150 tepů za minutu. Jak se má puls správně měřit, poradí lékař.

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..