Fitness pro starší a pokročilé

Dub 06 2017

Dříve to byl Sokol. Dnes jsou to vícegenerační hřiště, která myslí i na pokročilé. Stále více posiloven a fitness studií se také orientuje na cvičení pro seniory. Pozitivní vliv cvičení na zdraví senior je jednoznačný a nepopiratelný, ale na co si dát pozor pokud jsme nikdy předtím do posilovny nevkročili.  Stále více seniorů chce zůstat aktivními i po odchodu do penze. Souvisí to především s tím, že nechtějí měnit své zaběhnuté zvyky a odchodem do důchodu přece nic nekončí. Naopak teprve právě začíná. Stále více lidí provozuje v seniorském věku nějaký sport.

Návštěvy posilovny mají silný sociální aspekt

Důvodů proč tomu tak je, je několik. Lidé chtějí zůstat dlouho fit a pokud možno co nejdéle být schopni

Senior Man Working With Weights In Gym

Návštěvy fitness představují faktor zdravotní, ale také sociální

žít samostatně. Za tím účelem se seniorům otevírají nové možnosti v posilovnách a fitness parcích. Cvičení dnes představuje nejsilnější a nejúčinnější salutor, tedy faktor posilující zdraví. Z forem cvičení je pro seniory nejvhodnější posilování. Cvičení však kromě toho přináší bez diskusí daleko více benefitů nejen z pohledu zdravotního, ale také především sociálního. Trénink v posilovně je příležitostí, jak se přestat zabývat svými obtížemi a nemít chuť „chodit po doktorech.“ Trénink znamená pravidelnost, strukturuje náš čas, posilují naše mezilidské kontakty. Setkáváme se stejně starými a smýšlejícími lidmi. S nimi nacházíme další společná témata. Tato cvičení spoluutvářejí náš společenský status. Pro posilovnu se tedy můžete rozhodnout v každém věku.

Před návštěvou posilovny navštívit lékaře

Lékař by nás měl upozornit na možná rizika plynoucí z fyzických aktivit v posilovně. Většinou  z důvodu časové zaneprázdněnosti se tak mnohdy neděje. Proto je důležité spoléhat se dobře vyškolené trenéry nebo na sportovní lékaře. Součástí nástupu seniora do posilovny by měl být jakýsi přijímací pohovor, v kterém si s námi trenéři proberou naše dosavadní nemoci, předchorobí, tělesné hendikepy a tréninkové cíle. Teprve potom může být nastaven individuální tréninkový plán, který také zohledňuje slabá místa každého jednotlivce.

Je nutné přizpůsobit individuální tréninkový plán možným tělesným hendikepům

Dr. Langenstein, vedoucí institutu sportovní medicíny na klinice v Norimberku radí starším lidem, aby před začátkem tréninku vyhledali sportovního lékaře a podrobili se základnímu vyšetření. Jak sám tvrdí, aby sport ve stáří sloužil zdraví, měl by lékař důkladně informovat seniora-sportovce a řešit případné současné zdravotní potíže, jako je vysoký krevní tlak, umělé klouby, degenerace kloubů, cukrovka a užívání léků. Ovšem ani současné nemoci nejsou důvodem, proč se sportu vzdát. V každém věku má pohyb smysl. Senior však musí být trochu pozornější a opatrnější. Existuje riziko náhlého selhání srdce při zvýšené zátěži a proto je nutné před zahájením zvýšené zátěže konzultovat svůj záměr cvičit s lékařem. Čím starší je zájemce o cvičení, tím větší význam se názoru lékaře o vhodnosti zátěže přisuzuje. Lékař obvykle odešle pacienta na zátěžové vyšetření, které může odhalit skrytá poškození srdce a cév.

Je správné trénovat bez bolesti, cíleně a pravidelně

Z pohledu tréninku a pohybu samotného je zde jedna psychologická výhoda. Při cvičení se nezabýváme možným ohrožením svého já. Neztrácíme však vlastní sebekontrolu. Cvičení nám přináší radostný zážitek. Funguje zde i silní vnitřní motivace. Kladné společenské ohodnocení výsledků činnosti seniora má podněcující a podpůrný vliv na jeho další aktivity. Nejdůležitějším kritériem však zůstává, jak hodnotí výsledky své činnosti sám jedinec.

Sílu může člověk účinně trénovat na přístrojích. Proto je důležité, aby měl senior během tréninku správné vedení. Každý přístroj má mít český návod k použití. Špatné vedení však také znamená, že máme po tréninku bolesti a to by se v žádném případě nemělo stávat.

Pravidelnost je důležitá pro účinnost tréninku

Abychom získali z návštěv posilovny nějaký dlouhodobější efekt, radí fitness experti v posilovně nejlépe dvakrát do týdne. Je vhodné se vracet ke gymnastice páteře, kurzům uvolnění a relaxaci a také tréninku na přístrojích. Ti, kdo na to nemají tolik času, by měli docházet pravidelně alespoň vždy nejdéle po deseti dnech. Právě pro starší lidi má pravidelná návštěva také významnou sociální úroveň, jak jsme se již zmínili dříve v tomto článku.

Výstavba svalů místo nedostatku pohybu

Odměnou za pravidelný a cílený trénink je stabilní svalový korzet a více pohyblivosti. Sice to zní protikladně, ale pohyb chrání před opotřebením. Svaly chrání trup a klouby a chrání tak před možným opotřebením. Příliš málo pohybu ve stáří může vést ke vzniku sestupné spirály.

 

Ukázalo se, že sport nemá pozitivní účinky jen na svaly, krevní tlak a krevní cukr. Studie prokázaly, že může také předcházet objevení se demence typu Alzheimera a depresí. Při sportu uvolňuje mozek neurotransmiter, který je prospěšný našemu tělu. To je také dobrý důvod, proč se člověk cítí spokojeněji a sebevědoměji, když se právě vydatně hýbal.

 

Jak rozpoznáte dobré fitness studio pro seniory

Dostatečně kvalifikovaní trenéři

Individuální tréninkový plán, který dbá na tělesné hendikepy

Dobré vedení na přístrojích

Trenéři se opakovaně účastní kurzů

Pravidelné kontroly výsledků tréninku

Kurzy gymnastiky pro seniory

Bezbariérový přístup

Oddělené sprchy

 

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..