Goji Berry neboli kustovnice čínská se označuje jako zázračné ovoce

Bře 09 2019

Pochází z Číny a zařazuje se k tzv. superfoods. Patří mezi stálé položky v regálech obchodů s biopotravinami. Jak je to opravdu s bobulemi Goji Berry? Jsou to malé, červené a rovněž trochu zakrslé bobule. Americký výživový poradce David Wolfe je nazývá superpotravinou proti stárnutí, spadající do kategorie anti-aging produktů. Napomáhají tvorbě růstového hormonu, posilují imunitní systém, zlepšují náladu, zmírňují potíže se spánkem. Díky obsahu germánia a selenu se používají jako pomocná léčba u rakoviny. Obsahují velké množství vitamínu C (500 x více než pomeranč), vitamínů skupiny B a významného antioxidantu vitamínu E. Kvůli obsahu karotenoidů luteinu a zeaxanthinu prospívají našemu zraku. Mnohé modelky zapřísahají Goji Berry jako zdroj jejich krásy.
Sušené, do marmelády a do kapslí

Goji Berry, latinsky pojmenované Lycium barbarum nebo chinense, se mohou konzumovat jako až 1 centrimetr velké bobule. Jejich chuť je nasládlá, něco mezi sušenou švestkou a fíkem. Plody jsou nabízeny většinou sušené. Goji Berry jsou obsažené v marmeládách, ale také jako sušený prášek do kapslí.  Goji chutnají se špenátem a piniovými oříšky.

I když obsahují Goji Berry velké množství prospěšných látek, neměla by být naše očekávání z pohledu účinku na zdraví přehnaná. A to i navzdory tomu, že účinky Goji Berry se odvolávají na odborné publikace. Skutečností ovšem je, že se Goji Berry používá již přes 2000 let v tradiční čínské medicíně. Publikované studie byly povětšinou prováděny na zvířecích modelech, jen některé u lidí. Navíc humánní studie zdaleka nesplňují požadavky na spolehlivá vědecká kritéria.

Očekávaný účinek pro lepší spánek a pomoc při hubnutí

V účinku se odborníci odvolávají na velmi často citovanou studii Harunobu Amagaseho a Dwighta M. Nance, která u 16 účastníků užívajících Goji Berry po dobu dvou týdnů, popisuje příznivý vliv na kvalitu spánku, vytrvalost, fyzickou kondici a zlepšení nálady. Seriózněji spíše působí vědecké stanovisko vyřčené Evropskou agenturou pro bezpečnost potravin (EFSA). EFSA přezkoumala předložené studie týkající se zdravotních tvrzení a u všech zdravotních tvrzení týkajících se kustovnice čínské neshledala příčinnou souvislost mezi tvrzeními a užíváním bobulí.

Obsah vitamínu  C v sušeném ovoci

Prodejci superpotravin často odkazují na obsah sacharidů, vlákniny, bílkovin a další rostlinné látky jako je lutein a zeaxanthin. Ovšem všechny tyto látky se nacházejí také v ovoci a zelenině, která má středoevropský původ. Goji berry je často opěvována pro vysoký obsah vitamínu C. Ovšem ten se týká opravdu čerstvého ovoce, nikoliv sušeného. Z toho pohledu jako zdroj vitamínu C spíše upřednostňujeme v konzumaci maliny nebo jahody.

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..