Hyperaktivní močový měchýř – neumírá se na něj, ale krade nám život

Čvc 20 2018

Trpí jím až pětina populace. Častěji ženy. Nejedná se pouze o jednu nemoc, ale soubor příznaků, kterým dominuje urgence. Urgence je označována jako náhlá a nutkavá potřeba vymočit se, kterou je velmi obtížné oddálit. Tento pocit je přítomen při naplňování močového měchýře. Na rozdíl od pocitu nucení na močení, který se vyskytuje normálně, říkáme fyziologicky, a nastupuje pozvolna, se při hyperaktivním močovém měchýři nucení na močení ozývá náhle, i když močový měchýř ještě zcela není naplněn. Při fyziologickém naplnění měchýře je možné vědomě potlačit nuceníincontinece_diapers na močení a močení může být odloženo. Urgence se obvykle spojuje s dalšími příznaky. Těmi bývá zvýšená frekvence močení v noci nebo časté močení.  O tom se zpravidla hovoří, když je močení častější než osmkrát za 24 hodin.

Riziková je obezita nebo opakované infekce dolních močových cest

Často se připojuje noční močení, nazývané nykturie. Při ní nucení na močení přeruší noční spánek. K dalším příznakům hyperaktivního močového měchýře patří takzvaná urgentní inkontinence. Hovoříme při ní o mimovolném úniku moči spojeným s náhlým a neodolatelným pocitem nucení na močení.

Hyperaktivní močový měchýř je projevem přirozeného stárnutí. Velmi často se tají. Přitom se tento problém týká až pětiny populace. Mezi rizikové faktory hyperaktivního močového měchýře patří kromě stárnutí také obezita a opakované infekce dolních močových cest, zahrnujících močový měchýř a močovou trubici. Toto onemocnění člověka nezabije, ale ve skutečnosti mu krade život. Nemoc ovlivňuje postiženého člověka do té míry, že zasahuje do jeho pracovního a společenského uplatnění. Osoby trpící touto nemocí zjišťují na nových místech nebo pracovištích, kde jsou toalety a zdali budou schopni tam doběhnout při nucení na močení.

Inzerce
Urgentní inkontinence výrazněji zhoršuje kvalitu života

Rozlišujeme navíc inkontinenci urgentní a stresovou. Urgentní výrazněji zhoršuje kvalitu života než stresová inkontinence, protože je nepředvídatelná. Podle názorů urologů postižené ženy, ale také muži nevyhledají odbornou lékařskou péči, protože se mylně domnívají, že takové potíže nejsou léčitelné, mívají obavy z vyšetřovacího procesu nebo z chirurgické léčby.

Zda se jedná o stav hyperaktivního močového měchýře, je stanoveno většinou gynekologem, praktickým lékařem nebo urologem. Pro stanovení diagnózy OAB (overactive bladder – z angličtiny hyperaktivní močový měchýř) jsou pacienti mimo jiné dotazováni nebo si píší takzvané mikční deníky.

Při léčbě je kromě správného užívání farmak nutné změnit životní styl, snížit nadváhu tam, kde je to nezbytné. Redukce hmotnosti o pět kilogramů významně snižuje příznaky hyperaktivního močového měchýře.

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..