Jak často je odstraňována děloha?

Srp 30 2014

Mnoho žen v ČR, ale i v celé Evropě podstupuje zákrok, při kterém je odstraněna děloha.  Bývá to velmi často u žen po menopauze, kde může být důvodů k odstranění dělohy několik. V roce 2010 byla v ČR děloha odstraněna téměř v 7500 případech.  Odstranění dělohy neboli hysterektomie, jak se odborně odstranění dělohy nazývá, patří k nejčastějším gynekologickým zákrokům.

Šetrné alternativy před odstraněním dělohy

Jednou z častých příčin k odstranění dělohy jsou myomy. Děložní myomy jsou nezhoubné nádory, které vyrůstají z děložní stěny tvořené hladkou svalovinou. Jedná se většinou o tuhé svalové uzly, dosahující velikosti od 1 cm až po výjimečně několik decimetrů. Oproti odstranění dělohy znají dnes lékařk několik alternativ, jak se odstranění dělohy vyhnout. Uzly svaloviny děložní jsou příčinou některých problémů většinou z toho důvodu, že jsou uloženy nepříznivě a vedou k bolestem nebo ke krvácení. V některých případech mohou vést až k chudokrevnosti pacientky. Po menopauze dochází buď k odumření myomu a příznaky s ním spojené odezní.  V některých případech se však může krvácení i zhoršit, proto se většinou přistupuje k chirurgické léčbě. Léčbě pacientek je do značné míry velmi individuální a musí být zohledněna především velikost myomu, jeho lokalizace a to zda je zdrojem komplikací, jako je krvácení nebo bolest.

Konzervativní výkony zachovávající dělohu

Jedním z důvodů proč odstranit dělohu, je rakovina. K odstranění dělohy se přistupuje také, když myomy rostou rychle a je jich větší množství. Existují však i moderní metody, které metodu zachovávají. Ty se nazývají konzervativní výkony. K nim patří myomektomie, tedy odstranění myomu. Může být prováděna vícero způsoby. Děje se tak buď přístupem přes břišní stěnu, abdominálně, kdy se otevírá dutina břišní přes řez asi 10-12 cm nad stydkou sponou. Méně často se provádí řez od pupku dolů. Další metodou je laparoskopický přístup, kdy se myomy odstraňují pomocí asi čtyř drobných 4 cm vpichu na břiše. Místo otevření celého břicha, nasazuje operatér jen tři až čtyři malé řezy. Skrze ně vede instrumety do rány.


V poslední době se vyvinula velice šetrná metoda technikou klíčové dírky, která se dá použít v téměř všech případech. Výhodou je, že při operaci dochází k menším ztrátám krve a stehy v ráně jsou přitom menší. Ženy zůstávají na klinice po zákroku pouze dva dny a jsou většinou po dvou až třech týdnech znovu fit. U přístupu přes břišní stěnu trvá zákrok dvakrát déle. Také se dá děloha operovat vstupem přes pochvu bez nutnosti přístupu břichem. Právě starší pacientky mohou těžit z těchto velmi šetrných metod. U starších pacientek bývá vyšší riziko komplikací při hojení rány.

Laparoskopicky asistovaná vaginální hysterektomie

Jedná se o odstranění dělohy, které je provedeno kombinovaným přístupem. Patří k nejmodernějším operačním postupům v gynekologii.  Kombinuje se zde laparoskopie a operace přes poševní přístup. Laparoskopicky se nejprve provede uvolnění dělohy ze svých závěsů. V druhé části se podvážou děložní cévy a vyjme se děloha. Toto se děje přes pochvu.

Další metody, při kterých je ušetřena děloha

Embolizace myomu. Nová, ovšem ne bezbolestná metoda, která se provádí bez celkové narkózy. Přes tříslo vede lékař katetr do žíly na noze a dále do dělohy. Potom jsou vstříknuty do krevních cév mikročástice (o velikosti 500 až 1200 mikrometrů), které zastaví tok krve v cévních větvičkách zásobujících myom, zatímco prokrvení ostatních částí dělohy zůstává zachováno. Cévní větvičky zásobující myom se potom smrští. Není vhodné pro všechny myomy. Úspěšnost podle prvních studií je 85 až 90 procent.


Ablace endometria. Ženám, které trpí na silní krvácení, mohou operatéři provést kyretáž děložní sliznice. K tomu se používají různé metody, ale základní princip je stejný. Sliznice může být ohřáta s elektrickým nástrojem resektoskopem a být erodována. Víceletá pozorování ukazují, že úspěšnost této metody je 70 až 80 procent.


Cíleně zaměřený ultrazvuk. Při této metodě je soustředěn na myom impuls ultrazvuku, který tkáň zahřeje na 60 až 80 stupňů a rozruší buňky v myomu.  Léčení je ambulantní, pacientky dostávají něco na tišení bolesti. Ultrazvuk se přitom hodí pouze na samostatné myomy. Podle dosavadních studií se přitom tyto uzly zmenší maximálně o 40 procent.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..