Jak dlouho vydrží náhrada kyčle?

Kvě 27 2019

Umělý kloub má zpravidla limitní životnost. Výsledky v oboru jsou však velmi povzbudivé. Studie prokázaly, že více než 80 % všech náhrad kyčle v celém oboru vydrží alespoň 15 let, a více než 70 % vydrží alespoň 20 let*. Výsledky u každého závisí na jeho osobních okolnostech. Takové výsledky dnes umožňuje zdokonalená operační technika a nadstandardní materiál.

I u umělých kloubů působí zub času

acetabulum

Po operaci kloubu je nutné se vyhnout maximálnímu stupni jeho zatížení

Protože v minulých desetiletích dostalo umělý kloub více pacientů, zvýšil se i počet sekundárních zákroků, většinou z důvodů opotřebování. Podle statistik však k předčasné výměně umělého kloubu dochází pouze u tří procent náhrad. Nejdůležitější je, jak je při prvním zákroku umělý kloub umístěn. 

Po operaci platí určitá omezení

I po úplném zotavení z operace kyčle platí určitá omezení. Obyčejné každodenní aktivity obvykle nezahrnují vysoce zátěžové sporty jako je jogging, basketbal, gymnastiku nebo aktivity nadměrně zatěžující kyčelní klouby. K bezpečnějším aktivitám patří chůze, golf, plavání a cyklistika.

Nejčastějším důvodem pro náhradu umělého kloubu lze rozpoznat pomocí rentgenového snímku. Pokud nedochází k mechanické zátěži, i tak se umělý kloub dostává pod tlak. Většinou se tak ovšem děje, pokud při operaci byla náhrada kloubu vsazena ne zcela dostatečně. Proto je doporučováno se po operaci kloubu vyhnout se maximálnímu stupni zatížení, jako se to například děje při volejbalu. Pacienti s osteoporózou, tedy řídnutím kostí, kteří mají implantovanou umělou kyčel, by se měli vyvarovat pádům.

Pokud začnou problémy, doporučuje se kontrola u ortopéda

Pro výměnu kloubu by se měl člověk obrátit optimálně na pracoviště, v kterém už obdržel první kloubní implantát. Implantát se posuzuje jednak podle toho, z jakého materiálu je vyroben, jaký má design, jak je přesné instrumentarium pro jeho operaci  a hlavně podle toho, jak je úspěšný ve svém vlastním použití, tedy jak dlouho funguje bez problémů v lidském těle.

Reklama
 

Implantát kyčelního kloub je složen ze dvou hlavních částí. Jedná se o tzv. acetabulární komponentu, která nahrazuje kloubní jamku a femorální komponentu, která nahrazuje krček a hlavičku stehenní kosti. Mluvíme o dříku. Acetabulární komponenta se skládá z kovové vnější části a plastové výplně, která je v přímém styku s hlavičkou. Použitý plast je velmi pevný a odolný, takže je velmi těžké tento plastový povrch mechanicky poškodit.

Rozlišujeme cementovaný typ endoprotézy, který je na své místo připevněn speciální hmotou, zvanou kostní cement. Necementovaná protéza je naopak pokryta porézní vrstvou, do které po implantaci prorůstá kostní hmota.

 

Co je pro váš kloub vhodné:

1. Obrátit se na zkušené lékaře

2. Udržovat si svoji normální váhu, předcházet nadváze a obezitě.

3. Provozovat kloub šetřící pohybové aktivity (například plavání, jízdu na kole, procházky). Vyhnout se sportům, kde dochází ke špičce zatížení kloubu (volejbal).

4. Upozornit lékaře při těžké bakteriální infekci nebo při infekci zubu, že máte umělý kloub. Ptejte se lékaře, zda je nezbytná ochrana antibiotiky. Lehké infekce jako je kašel nebo rýma nepředstavují nebezpečí.

Odkazy:

*Hip Implants. American Academy of Orthopaedic Surgeons; říjen 2007 [citováno 16. listopadu 2011]. http://orthoinfo.aaos.org topic.cfm?topic=A00355

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..