Jak funguje poradna nebo ambulance pro poruchy paměti

Bře 11 2017

Poruchy paměti souvisí až z 50 procent s počínající demencí. První psychiatrické vyšetření pacienti  podstoupí až v pozdních stadiích demence. Farmakologická léčba pak může mít pouze omezený vliv na kvalitu pacienta. Při podezření na demenci má smysl vyšetření v ambulanci nebo poradně pro poruchy paměti. Takové ambulance existují i v ČR. První ambulance tohoto typu byla otevřena v areálu Fakultní nemocnice Královské Vinohrady na Praze 10. Pokud pociťuje postižený nepříznivé svou vlastní zapomnětlivost nebo je takto vnímána jeho rodinou, měl by navštívit sám z vlastního uvážení nebo z doporučení vlastní rodiny takto specializovanou ambulanci.

 

Problémy s pamětí a koncentrací by se měly nechat vyšetřit

 

ambulance paměti

Tým specialistů, který sestává z psychiatra, neurologa, internisty, psychologa a gynekologa se dotazuje na těžkosti pacienta a jeho anamnézu

Ambulance pro poruchy paměti jsou zpravidla začleněny do velkých klinik a nemocnic. Ve Švýcarsku a částečně také v Německu je mají pojmenované „Memory-Klinik“. V nich se mohou starší pacienti zpravidla od 65 let, u nichž začnou ubývat duševní schopnosti, nechat vyšetřit. Ambulance je však otevřená pro všechny věkové kategorie, ne pouze pro pacienty, u nichž se poruchy paměti vyvíjí v souvislosti s demencí, a tedy věkově podmíněné. Důvodem pro vyšetření nejsou pouze časté výpadky paměti, ale také stále se zhoršující schopnost nalézt správná slova nebo se soustředit. U těchto lidí se může náhle objevit i problém souvisící s běžnou denní činností, jako jsou například potíže se zaparkováním auta na parkovišti.

 

Potřeba vyloučit počínající demenci

 

Za těmito těžkostmi se nemusí ovšem hned skrývat vždy demence. Ať už Alzheimerova, vaskulární nebo jiného typu. Do určitého stupně jsou výpadky paměti a koncentrace normální. Ve stáří zkrátka klesají duševní síly. Jindy omezují naši paměť a schopnost se soustředit psychiatrické nemoci jako například deprese, nedostatek tekutin a spánku, léky, alkohol nebo stres, který vede ke ztrátám v duševní výkonnosti. Příčiny se dají vyšetřit v ambulanci pro poruchy paměti a dle diagnózy zahájit i léčbu.

 

Je lepší navštívit ambulanci pro poruchu paměti nebo neurologa?

 

Prvním lékařem, kterému o poruchách řekneme, je obvykle náš obvodní praktický lékař. On posílá pacienta ke specialistovi spolu se zdravotní dokumentací. Samotná demence bývá diagnostikována neurologem nebo psychiatrem. Čím zjevnější jsou příznaky onemocnění, tím jednodušší je stanovit diagnózu. Ambulance pro poruchy paměti dokáží poruchy rozpoznat už ve velmi brzkém stadiu. Především u nejasných příznaků má smysl, když je posílán pacient hned na začátku přímo do ambulance pro poruchy paměti.

 

Tak probíhá vyšetření ve specializované ambulanci

 

První návštěva v ambulanci může trvat více hodin. Podle okolností jsou nutné další termíny. Tým specialistů, který sestává z psychiatra, neurologa, internisty, psychologa a gynekologa se dotazuje na těžkosti pacienta a jeho anamnézu, vyšetřuje tělesný zdravotní stav a přezkušuje výkonnost mozku na základě odborných testů. Tým specialistů v odborné ambulanci poskytuje odbornou pomoc také pečujícím osobám a rodinným příslušníkům. Péče o osoby s poruchami paměti je náročná. V pokročilejších stadiích se projevuje u nich agresivita, nespolupráce, vztahovačnost a tvrdohlavost. Proto je důležitá edukace pečujících osob v sociální oblasti, o vývoji nemoci. Uplatňuje se dále individuální nebo skupinová psychoterapie s respitním prvkem.

 

 

Při vyšetření poruch paměti se provádějí různá neuropsychologická vyšetření. Dále vyšetření krevního obrazu, strukturálně snímkovací metody jako magnetická rezonance nebo pozitronová emisní tomografie. Vyšetření mozkomíšního moku slouží k vyloučení zánětlivého postižení. Změněné koncentrace bílkoviny beta amyloidu a proteinu tau poukazují na Alzheimerovu demenci.

Autor: -jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..