Jak fungují léky proti překyselení žaludku

Bře 25 2017

Pálení žáhy je nepříjemný stav, při kterém se dostávají kyselé žaludeční šťávy do oblasti jícnu, jehož sliznice není chráněna proti jejich účinku, tak jako v žaludku. Odborně se tento děj nazývá gastroezofageální (žaludeční-jícnový) reflux a hovoříme u něj o refluxní chorobě jícnu. Tato choroba postihuje všechny věkové kategorie. Častěji se však vyskytuje u žen a má určitou souvislost i obezitou.

Porucha dolního jícnového svěrače

pills

Refluxní choroba jícnu postihuje všechny věkové kategorie

Při této chorobě nefunguje správně dolní jícnový svěrač, který má zabránit vstupu kyselých šťáv ze žaludku do jícnu. Tato nemoc bývá často doprovázena říháním, častými infekcemi dolních dýchacích cest, zhoršením astmatu, bolestí na hrudi. Z dalších potíží je přítomen kašel a také často zápach z úst.

Potíže jsou vázány na jídlo. Nastávají asi 60-90 minut po jídle. Nedoporučuje se proto ulehat po jídle a jíst v noci. Potíže také zhoršuje kouření a konzumace alkoholu.

Medikamentózní léčba

V léčbě se uplatňují tzv. antacida. Léky, které neutralizují kyselý žaludeční obsah. Působí však jen krátkodobě, asi pouze 30 minut po užití. Patří sem léky s obsahem solí hořčíku nebo solí hliníku. Mezi jejich nežádoucí účinky patří zácpa resp. průjem.

Inhibitory protonové pumpy

K moderní terapii patří tzv. inhibitory protonové pumpy (PPI – z angličtiny protone pump inhibitors). Zachytávají volně protony v žaludku, které tak chybí pro tvorbu kyseliny chlorovodíkové v žaludku. Tak neutralizují žaludeční obsah nebo tvorbu úplně zastaví. Výhodou je jejich účinek přetrvávající 48-72 hodin. Mezi nejznámější patří účinné látky omeprazol v dávce 10 a 20 mg nebo pantoprazol v dávce 20 mg denně.

Pozor na některé nežádoucí účinky PPI

Inhibitory by se měly podávat zásadně asi 30 minut před jídlem. Indikují se v případě, že pálení žáhy (pyróza) přetrvává více jak 14 dní a je intenzívní. Jejich nevýhodou je při dlouhodobém podávání nepřítomnost kyseliny chlorovodíkové v žaludku. To má za následek snížený účinek některých látek, který je nepřímo závislý na kyselosti žaludku (itrakonazol, železo, vápník). Později se také zvýrazní další nežádoucí účinky, jako je např. řídnutí kostí (osteoporóza).

Inhibitory protonové pumpy se také uplatňují v prevenci výskytu žaludečního vředu při současném podávání léčiv ze skupiny nesteroidních antiflogistik, jako je například ibuprofen. Své uplatnění inhibitory také nacházejí spolu s antibiotiky ve vymýcení škodlivé baktérie přítomné v žaludku – Helicobactera pylori.

Autor: -jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..