Jak hubnout a udržet si váhu

Pro 30 2018

Hubnutí není lehké. Udržet dosaženou váhu je ještě těžší. Důležité je pro dosažení a následné udržení cílové váhy si osvojit určité principy, kdy vás jídlo dostatečně zasytí, ale přitom nezvýší váš kalorický příjem, a tím riziko dalšího přibrání na váze. Hodně seniorů se navíc léčí s krevním tlakem nebo cukrovkou. I oni mohou dokonce ze správných stravovacích návyků profitovat více.

Tu a tam si dát ovoce, jako zdroj cukru

Pokud si dáme během dne sem tam malou svačinku, zabráníte tomu, že vám hladina cukru nikdy velmi prudce neklesne. Po konzumaci sladkostí cukr doslova vystřelí do krve a tento vrchol má pouze krátké trvání, neboť energie přijatá z jednoduchých cukrů se rychle spotřebuje. Potom hladina cukru znovu klesá a tělo bezprostředně touží po přísunu dalších kalorií. Místo sladkého se radši zakousněte do jablka. Cukr obsažený v ovoci se vstřebává pomaleji do krve a déle u vás udržuje pocit zasycení.

Nestravitelná zbytková strava, které vytváří pocit sytosti

Strava bohatá na celozrnný chléb, celozrnné nudle nebo celozrnnou rýži obsahuje vysoce hodnotné vitamíny, minerální látky a stopové prvky, především ale zbytkovou stravu, která udržuje dlouhou dobu pocit nasycení. Tyto látky se starají o tom, že hladinu cukru v krvi stoupá po jídle jen pomalu a znovu stejně tak pomalu klesá. Cukr v krvi se nedostane na nejnižší hodnoty a nevytvoří se tak pocit náhlého prudkého hladu. Ostatně ovesné vločky, a nezáleží na tom, zda jemné nebo hrubé, jsou vždy vyráběny z celého zrna. Takže si dopřejte ovoce a luštěniny.

Vodu před jídlem

Kdo se před jídlem něčeho napije, naplní si lehce žaludek. Tento děj utlumí chuť k jídlu. Takový nápoj musí být ovšem bez kalorií. Z tohoto pohledu má pro nás význam voda, která má i příjemný vedlejší účinek. Když ji pijete studenou, tělo spálí energii navíc, aby dosáhlo své normální tělesné teploty.

Reklama
Polévku na začátek

Polévku, kterou si dáme jako první jídlo při obědě, zbrzdí částečně hlad. To prokázali vědci v USA. S teplým předkrmem před hlavním chodem je celé menu vesměs méně hojné než bez něj. To se podaří ale pouze tehdy, když polévka nepředstavuje žádnou kalorickou bombu. Ideální je vývar bez tuku s kousky zeleniny. Nehodí se polévka, která má krémový základ.

Čokoládový pudink místo čokolády

Jídlo s velkým objeme, ale přitom minimálním množstvím energie. Na tomto principu je založen celý redukční váhový program. Množství jídla musí být dostatečně velké, aby navodilo pocit sytosti, musí ovšem dodávat co nejméně energie. Vybírejte si lehké formy pudinku a mléka bez tuku. Takový pudink zaplní žaludek, aníž byste si připsali na konto další kalorie. Dalšími alternativami, které mají energii šetřící potenciál, jsou kousek chleba místo croissantu, šunka místo salámu, osolené brambory místo hranolků.

Trik se žvýkáním

Kdo jí pomalu a více jídlo žvýká, má z jídla více, neboť to pak chutná daleko intenzivněji. Zcela důležité je si proto během dne najít čas na oběd. To, že jste sytí, zaznamenáte teprve asi po čtvrt hodině. Rychlostrávníci propásnou takovou chvíli a riskují, že jí více než musí.

 

Autor: -jpo-
info@penzista.net
Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..